Diyanet 10 Bin Personel Atayacak

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığına 10 bin kişinin alınacağını açıkladı.

Katıldığı televizyon programında Bozdağ, yeni bütçe dönemde kurumların ne kadar kadrolu ve sözleşmeli personel atayacağına ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Diyanet İşleri Başkanlığında, 2012 yılında 10 bin civarında yeni personel alacağız. Bunun bini memur, başka personel. Geri kalan 9 bini imam hatip ve müezzin-kayyım olarak alınacak elemanlardan oluşacak. Bunlarla ilgili ilanları çıkaracağız. Şu anda bir yeterlilik sınavı var, onunla ilgili süreç devam ediyor. 16 Haziranda göreve başlayacak şekilde bunların alımını yapacağız. Alacağımız kişiler 16 Haziranda göreve en geç başlayacak şekilde bir planlamanın içerisindeyiz ve çalışmalarımız bitti. Bu sene, Diyanet İşleri Başkanlığına 10 bin kişi alınacak. Bunun 9 bini imam hatip ve müezzin-kayyımlardan oluşacak. Diğeri de memurlardan oluşacak. Ayrıca, Şubat ayının sonuna doğru 6 bin 932 kuran kursu öğreticisinin atamasını yaptık, onlar görevlerine başladılar veya başlamak üzereler. Bu dönemde de aynı şekilde atamalarımız devam edecektir.

Örgün din eğitimi almamış olanlardan yani imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunu olmayan ama aldıkları eğitimle din konusunda bilgisiyle temayüz etmiş kişilerden oluşan bin kişilik bir istisnai kadro düzenlemesi bulunduğuna dikkati çeken Bozdağ, bu konuya ilişkin ilanın da bugünlerde yapılacağını söyledi.

Kadrosu olup da boş olan camilerin yüzde 90ının bu yıl yapılacak atamalarla dolacağını ifade eden Bozdağ, kadrosuz camilere kadro verilmesiyle ilgili çalışmaların da sürdürüldüğünü anlattı.

Gurbetçilerin oy kullanması

Bozdağ, yapılacak ilk seçimde hangi ülkelere sandık kurulacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, vatandaşların Türkiyeye gelmeden oy kullanmalarını sağlayacak kanun tasarısının Anayasa Komisyonundan geçtiğini ancak Genel Kurul aşaması kaldığını söyledi. Kanun kabul edildikten sonra ilk seçimin 2014te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi olacağını hatırlatan Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşların bu seçimde oy kullanabileceğini dile getirdi.

Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Belçika başta olmak üzere pek çok ülkede seçmenler olduğuna işaret eden Bozdağ, konuya ilişkin olarak ilgili ülkelerin hükümet yetkilileriyle görüşmeler yapılacağını ifade etti. Bozdağ, şöyle devam etti:

Onların da uygun görüşü alındıktan sonra, çünkü onların rızası rağmen bizim sandık kurma imkanımız yok. Hükümranlık haklarıyla ilgili bir konu. Ama geçen seçimde, pek çok, ismini saydığım ülkelerin hepsi Türkiyenin, kendi ülkelerine sandık kurarak vatandaşlarına oy kullanmalarına müsaade etmişti. Fakat Yüksek Seçim Kurulu bir takım teknik eksiklikler nedeniyle bunu uygulayamamıştı. Şimdi teknik eksikliklerin tamamını giderdik. Ben umuyorum ki Almanyadaki vatandaşlarımız ve Avrupanın hangi ülkesinde olursa olsun… Şu anda dünyanın 155 ülkesinde vatandaşımız var. 155inde de YSK karar vermesi halinde, vatandaşlarımız bağlı bulundukları konsolosluklara giderek orada kendi evinde gibi oy kullanacak.

Seçmen sayısının çok olduğu yerlerde vatandaşların randevuyla oy kullanabileceğine işaret eden Bozdağ, Hükümetler izin verirse konsolosluklar dışında başka mahallerde de sandık kurma imkanımız olacak, seçmen sayımızın fazla olduğu yerlerde dedi.

Bozdağ, Sivas davasına ilişkin bir soru üzerine, Sivas olaylarının elim olduğunu belirterek, Ortada bir yargılama var ve bu yargılamayla ilgili ceza alanlar var. Zaman aşımına yargılama kapsamında olanlardan sadece 5 kişi sanki kamuoyunda bütün davanın sanıkları yargılanmış, hiç kimse ceza almamış, dava düşmüş dolayısıyla herkes cezasız kalmış gibi bir algı oluşturuluyor. Bu fevkalade yanlış bir şey diye konuştu.

Bozdağ, bugün zaman aşımıyla ilgili yapılacak bir düzenlemenin geçmişe yürümesinin mümkün olmadığını da kaydetti.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir