Diyetiniz size özeldir

Beslenme ve diyet kişiye özeldir, bebeklikten yaşlılığa kadar olan süreçte ihtiyacımız olan besin öğelerinin miktarı değişebilir. Bu nedenle bir kişiye önerilen besin aslında bir başkası için zararlı da olabilir.

Ortalama olarak insan vücudunun 45 besin öğesine ihtiyacı bulunmaktadır ve miktarı kişiye göre değişse de bazı faktörler besin gereksinimlerini etkilemektedir.

Yaş
İnsanlar yaşlandıkça besin öğeleri ihtiyacı da değişir. Yaşla birlikte artan hastalıklar ve beraberinde kullanılan ilaçlar besin emilimini etkilediğinden yaşlılık döneminde özel bir beslenme programı uygulanmalıdır.

Genetik faktörler
Aynı yaş, aynı kilo, aynı bulgularınız olsa bile genetik faktörler beslenmenizde hatta kilo vermenizde dahi etkili olabilmekte.

Cinsiyet
Belirli besinlere gereksinim cinsiyete göre değişir. Erkeklerin daha fazla protein ihtiyacı olabilir, kadınların da hamilelik döneminde daha fazla demire ihtiyacı olduğu gibi.

Büyüme ve gelişme
Çocukların yetişkinlere göre besin ihtiyaçları farklıdır. Bebekler hızlı büyüme döneminde yağ asitlerine daha fazla ihtiyacı vardır. Ergenlik dönemindeki çocukların da çinko gereksinimi yetişkinlere göre daha fazladır.

Emziklilik
Emziklilik çok özel ve mucizevi bir dönemdir. Emzirme dönemi bitene dek annenin besin ihtiyaçları artar ve aylara göre değişim gözlenir.

Enfeksiyon ve hastalıklar
Hastalıklarda kişinin bulgularına ve kullandığı ilaçlara göre bir beslenme programı uygulaması, enfeksiyon durumunda bağışıklığın güçlenmesi için beslenmesinde değişim uygulaması gerekebilir.

Psikolojik durum
Psikoloji kişinin beslenmesini değiştirebilmektedir, tercih ettiği yiyeceklerde farklılıklar olabilir, iştah artabilir yada yemek yemek istemeyebilir. Bunun yanı sıra bazı vitaminlere gereksinim de artabilir.

Fiziksel aktivite
Bütün gün masa başı iş yapan birisi ile hergün veya gün aşırı spor yapan bir kişinin beslenme programı aynı olmamalıdır. Fiziksel aktivite metabolizmayı hızlandırdığından kalori ihtiyacı artabilir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Az su içmek
Su tüketimi kilo kaybını hızlandırmaktadır; yiyeceklerin sindirilmesini sağlar, ödem atımını hızlandırır ve eklem hareketlerini kolaylaştırdığı için kilo vermeyi etkiler. Su içmeyen veya az içen kişilerin kilo kaybı içenlere göre daha az olmaktadır.

Yetersiz Uyku
Günde 7 saatten az uyuyan kişilerin daha fazla kilo alma riskine sahip oldukları araştırmalarca desteklenmektedir. Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımına da destek olmaktadır. Düzenli uyku alışkanlığı edinmek önemli.

Alkol kullanımı
Düzenli alkol tüketen bir kişi ile alkol tüketmeyen kişilerin bulguları farklıdır. Alkol tüketenlerin daha fazla B ve C vitamini, magnezyum, çinko gereksinimi olabilir.

Sigara tüketimi
Sigara içerdiği nikotinden dolayı metabolizmayı hızlandırmaktadır ama C vitamini emilimini de etkilemektedir.

Fazla çay ve kahve içmek
Çok miktarda koyu çay ve kahve içenlerde demir, çinko, B vitamini seviyesi düşebilmekte.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın
www.ozlemsert.com

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir