Dünyadaki en büyük sorun o!

0
0

Obezite günümüzde hastalıkların oluşmasının yüzde yüz en önemli sebebidir.

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, obezitenin dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün daha fazla yayıldığını belirterek, dünyada 400 milyonun üzerinde obezin ve yaklaşık 1.6 milyar kadar da aşırı kilolu insanın bulunduğunu savundu. Karslıoğlu, “Obezite günümüzde hastalıkların oluşmasının yüzde yüz en önemli sebebidir” dedi.

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, obezitenin dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün daha fazla yayıldığını belirterek, dünyada 400 milyonun üzerinde obezin ve yaklaşık 1.6 milyar kadar da aşırı kilolu insanın bulunduğunu savundu. Karslıoğlu, “Obezite günümüzde hastalıkların oluşmasının yüzde yüz en önemli sebebidir” dedi.

Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, ANKA’ya yaptığı açıklamada Dünya Sağlık Örgütüne göre obezitenin bütün yaş gruplarını ilgilendiren, görünme sıklığı giderek artan, sosyal ve psikolojik yönleri ile önemli bir halk sorunu olduğunu ifade ederek, “ABD Obezite Birliği’nin yayınladığı verilere göre ABD’de her yıl obezite ile ilgili hastalıklar sonucu 300 bin kişi yaşamını yitiriyor ve obezite tedavisi için harcanan sağlık giderleri de yaklaşık 100 milyar dolar civarında. Özellikle çocuklar ve ergenlik çağındaki gençler için obezite alarm verici düzeydedir” dedi.

Karslıoğlu, obezite konusunda Türkiye’deki durumun pek iç açıcı olmadığını belirterek, Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmasının sonuçlarına göre 1998’de yapılan çalışmalarda Obezite görülme sıklığının yüzde 18’ken 2003 yılında yüzde 23’e yükseldiğini ifade etti. Yine Türkiye Obezite Araştırma Derneğinin verilerine göre 2000 ve 2005 yılları arasında derneğin 6 ilde yaptığı araştırmada obezite görülme sıklığının yüzde 30 olarak saptandığını bildiren Karslıoğlu, “Tahminlerime göre bu oran yüzde 45’lere kadar çıktığını söyleyebilirim” dedi.

ÇOGU HASTALIĞIN SEBEBİ OBEZİTE

Araştırmalara göre Avarupa’da her yıl 1 milyondan fazla ölümün ve 12 milyon hastanın sorumlusu olan obezitenin her geçen gün daha da yayıldığını belirten Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, şunları söyledi:

“Bu hastalıkların İnsülin direnci, şeker hastalığı, hiper tansiyon, kalp hastalığı, safra kesesi hastalığı, kadınlarda yumurtalık ve meme kanseri , erkeklerde ise kolon ve prostat kanserlerine, felç, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, astım, adet düzensizlikleri aşırı kıllanma, topuk dikeni,gut hastalığı, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası risklerin artması gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.”
Kadınlarda obezite görülmesinin erkeklere oranla daha fazla olduğunun altını çizen Karslıoğlu, “Kadınlarda yağ oranı erkeklerden daha fazla olması, metabolizma hızının erkeklerden daha yavaş olması kadınların gebelik durumunun olması, erkeklerin kadınlara göre kas dokusunun daha fazla olması, kadınların kültürel sebeplerden dolayı erkeklere göre daha fazla mutfakta zaman geçirmesi gibi etkenler erkeklerden daha fazla obezite olma riskine sahiptir” dedi.

HER REÇETEYİ UYGULAMAYIN

Obezite tedavisinde, tıbbi beslenme tedavisinin önemli olduğunu ifade eden Karslıoğlu, obezite tedavisinin ancak doktor, diyetisyen fizyoterapist, ve psikologlardan oluşan bir ekip ile olacağını, gazete ve televizyonlar da çıkan reçetelerin mucizevi bir özelliğe sahip olmadığını, beslenmenin kişiye özgü olduğunu, ortak bir beslenme programı reçetesi oluşturulamayacağını, hızlı verilen kiloların vücutta su ve kas dokusunun kaybolmasına neden olmakla birlikte kişinin verilen kiloları kısa bir süre içerisinde iki katı geri almasına neden olacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz