E-okula nasıl girilir? Sınav sonuçları nereden öğrenilir?

E-okula nasıl girilir? Sınav sonuçları nereden öğrenilir? Milyonlarca öğrenci okuldaki sınav notlarını e-okul sistemine giriş yaparak öğrenebilirler. Peki e-okul sistemine giriş nasıl yapılır?

E-Okul; veliler, öğrenciler ve öğretmenler tarafından kullanılabilir. Öğretmenler sistem üzerinden not girişlerini gerçekleştirir. Öğrenciler ve veliler ise not bilgisini sistemden sorgulayabilir. E-Okul; not bilgisi, devamsızlık bilgisi, şube not ortalaması, pansiyon bilgileri gibi bilgileri barındırır. Veliler şube not ortalaması ile öğrenci notu karşılaştırarak, öğrencinin sınıftaki durumunu kıyaslayabilir.

Yukarıdaki link bilgilendirme amaçlıdır.

E-OKUL VBS GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

E-Okul girişi için iki seçenek bulunur. Bu seçenekler; E-Okul yönetim bilgi sistemi ve E-Okul veli bilgilendirme sistemidir. Yönetim bilgi sisteminden öğretmenler, okul tarafından kendilerine verilen şifreyi kullanarak giriş yapabilirler. E-Okul veli bilgilendirme sisteminden de veliler ve öğrenciler, öğrencinin T.C. kimlik numarası ve okul numarası ile giriş işlemi yapabilirler. E-Okul ile ulaşılabilecek bilgiler şunlardır;

– Not bilgisi; Öğretmenler notları yükledikten sonra, not sorgulaması yapılabilir.
– Devamsızlık bilgisi; Öğrencinin hangi günler okula gittiği hangi günler gitmediği güncel olarak kontrol edilebilir.
– Haftalık ders programı; Hangi günlerde hangi derslerin olduğu, ders saatleri ayrıntılarına ulaşılabilir.

Bunlar dışında; diploma puanı, okunan kitaplar, dönem içinde alınan belgeler, pansiyon zaman çizelgesi, pansiyon yemek menüsü, pansiyon devamsızlık bilgisi ve pansiyon izin bilgilerine de erişim sağlanabilir.

E-OKUL İLE TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA

E-Okul üzerinden takdir-teşekkür hesaplaması yapılarak, dönem sonunda hangi belgenin alınacağı bilgisine ulaşılabilir. Takdir-teşekkür hesaplaması için, öğretmenler tarafından öğrencinin tüm ders notlarının E-Okul sistemine yüklenmiş olması gerekir. Notların yüklenmesinin ardından, yıl sonu başarı puanı kontrol edilir. Yıl sonu başarı puanı, öğrencinin hangi belgeyi alacağını belirler. Yıl sonu başarı puanı; 85,00 – 100 puan aralığında olanlar takdir belgesi, 70,00 – 84,99 puan aralığında olanlar ise teşekkür belgesi alırlar.

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK?

2017-2018- eğitim ve öğretim yılı 18 Eylül’de başladı. Belirlenen takvime göre birinci dönem 19 Ocak 2018 tarihinde son bulacak. Yarı yıl tatili, 22 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında olacak. Yaz tatili ise 8 Haziran’da son ders zilinin çalmasıyla başlayacak. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı ise 17 Eylül 2018 tarihinde başlayacak.

Add your comment

Your email address will not be published.