Elektrikli Volkswagen ID.5 tanıtıldı İşte tasarımı ve özellikleri

Elektrikli Volkswagen ID.5 tanıtıldı İşte tasarımı ve özellikleri ID.4ün tasarımını coupe benzeri tavan hattıyla birleştiren yeni Volkswagen ID.5, dört tekerlekten çekişli GTX de dahil olmak üzere üç farklı versiyonla satışa sunulacak.

Alman otomotiv devi Volkswagenin elektrikli araç ailesi büyümeye devam ediyor. Şimdi de Coupe-SUV tasarıma sahip yeni Volkswagen ID.5 tanıtıldı. Genel olarak ID.4 ile aynı görünüme sahip olan yeni ID.5in coupe benzeri tavan hattı ve spoyleri fark yaratıyor.

Volkswagen ID.5 özellikleriyle neler sunuyor?
Yeni Volkswagen ID.5in GTX dahil farklı versiyonları mevcut. Örneğin arkadan itiş düzenine sahip ID.5 Proda 174 beygir güç ve 310 Nm tork üreten elektrik motoru mevcut. Yine arkadan itişli olan ID.5 Pro Performance ise 204 beygir güç ve 310 Nm tork üretiyor. Azami hızı 160 km/s olan modellerin 0-100 km/s hızlanma süreleri ise sırasıyla 10.4 ve 8.4 saniye.

Aileye daha sonra dahil olacak ID.5 GTX ise çift elektrik motoru sayesinde dört tekerlekten çekiş düzenine sahip. Öndeki motor 109 beygir güç ve 162 Nm tork üretirken, arka aks üzerindeki motor da 204 beygir güç ve 310 Nm tork üretiyor. Bu kombinasyon, 30 saniyeye kadar 299 beygir maksimum güç sunuyor. Bu da ID.5 GTXin 0-100 km/s hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlamasını sağlıyor. Bu versiyonun azami hızı da 180 km/s olarak açıklandı.

Tüm versiyonlarda 77 kWsa batarya paketi standart. Pro ve Pro Performance versiyonlarında WLTPye göre 520 kilometre sürüş menzili vadedilirken, GTXte bu değer 480 kilometreye düşüyor. AC hızlı şarj istasyonu veya Wallboxta 11 kWa kadar, DC hızlı şarj istasyonlarında ise 135 kWa kadar şarj hızı mümkün.

Yeni ID.5in konsolu da ID.4 ile aynı. Küçük bir dijital gösterge ekranı ve merkezinde dokunmatik multimedya ekranının yer aldığı alanda artırılmış gerçeklik destekli head-up display, ambiyans aydınlatması ve sürücüye çeşitli uyarılarda bulunan ID.Light gibi özellikler mevcut. Öte yandan adaptif hız sabitleyici, şerit takip asistanı ve onları güncel tutan OTA güncelleme desteği de listede. Arka bölümde 549 litre bagaj hacmi bulunuyor. Arka koltuklar yatırıldığında bu değer 1561 litreye kadar çıkıyor.

Yeni Volkswagen ID.5in fiyatı ve satışa sunulacağı tarih henüz belli değil. Ancak 2022nin ilk çeyreğinde Avrupada satışa sunulması bekleniyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir