Elendik ama kazandık

Eldan ve Nigar’dan oluşan grubun söylediği “Running Scared” isimli şarkıyla Azerbaycan toplam 221 puan alarak birinciliği elde etti.

Düsseldorf’da Eurovision Arena’da yapılan yarışmada Eldan ve Nigar’dan oluşan grubun söylediği “Running Scared” isimli şarkıyla Azerbaycan toplam 221 puan alarak birinciliği elde etti. Eldan ve Nigar sahneye Türk ve Azeri bayraklarıyla çıktı. Eurovision’a dördüncü kez katılan Azerbaycan’ı 189 puanla İtalya ve 185 puanla İsveç takip etti.

Türkiye’nin yarı finalde elenmesi sonrasında finalde Türkiye’ye gelmesi muhtemel oyların adresi de Azerbaycan oldu. Böylelikle oylamanın ortalarından itibaren rakipleriyle arasını açmaya başlayan Azeriler, oylama sonunda ipi göğüsleyen taraf oldu. Azeri sanatçı Nigar’ın oylamanın başından beri elinden düşürmediği Türk bayrağıyla birincilik sonrası sahneye koşması da Türk izleyicileri bir hayli duygulandırdı.

Arena’yı dolduran Azeriler ve gurbetçiler sonucu hep beraber kutladı. Finalde sahneye çıkmaya hak kazanamayan Yüksek Sadakat grubu yarışmayı VIP bölümünden izledi. 57. Eurovision Şarkı Yarışması 2012 yılı Mayıs ayında Azerbaycan’da yapılacak.

Temsilcimiz Yüksek Sadakat’in elendiği 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nın finali Almanya’nın Dusseldorf kentinde yapıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışmada puan vermeler komşuluk ve uluslar arası ilişkiler stratejileri kapsamında verildi.

TÜRKİYE VE RUSYA TAM PUAN VERDİ

Azerbaycan’a birinciliği taşıyan puanların büyük bir kısmı Türkiye, Rusya ve Kıbrıs’tan geldi.

Oylamada gözler Ermenistan’ın verdiği puanlardaydı. Ermenistan 8 puanını Rusya’ya, 10 puanı Gürcüstan’a ve 12 puanı da Ukrayna’ya verdi.

10 PUAN DA BOSNA’YA VERDİK

Türkiye tam puanı Azerbaycan’a verirken, 8 puan Gürcistan’a ve 10 puan da Bosna Hersek’e verdi. Kıbrıs’tan ise Azerbaycan’a 8 puan gitti.

Gözlerin çevrildiği bir diğer ülke ise İsrail’di. İsrail’den Azerbaycan’a sadece dört puan gitti. 8 puanını Rusya’ya veren İsrail, 10 puanını Danimarkay’a , tam puanı da İsveç’e verdi…

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir