En Güzel Misafir Sofraları

Başın Üzerinde Yeri Vardır Misafirin. Ne De Olsa Misafir Bir Yerse, Kırk Bırakır Arkasında.

Başın üzerinde yeri vardır misafirin. Ne de olsa misafir bir yerse, kırk bırakır arkasında. Bereket misafirin yediğindedir. Misafirler, kahvelerini içerken kırk yıl sürecek bir hatırın da kapısını açarlar. Anadolu’da değişen bütün o şeylere inat, kalbe giden yol hala mideden geçer. Sofralar kurulur, misafirler mutlu kalktığı bir sofradan, ev sahibi için de bir misafirlik dileyerek ayrılır.

Bu samimi bir yemek kitabı. Güzel komşuluğu, annelerimizin misafirperverliğini hatırlatan ve hepimize ‘‘anne yemeği’’ duygusunu hatırlatacak tarifleri içinde barındırıyor. Türkiye’nin 81 ilinden leziz seçmeler, misafirlerinize göğsünüze gere gere hazırlayabileceğiniz nezih mönüler sunuyor.

Kitapta, Türkiye’nin şehir şehir en sevilen yemeklerini bir araya getirdik. Gaziantep ve yuvalama, İzmir ve zeytinyağlılar, Balıkesir ve höşmerim gibi ilk akla gelen yemekleri değil, her şehirde yapılan ‘‘anne’’ yemeklerinin az konuşulmuşlarını almaya çalıştık. Eseri hazırlarken dostlarımızı arayıp, ‘‘Senin memleketinin hangi yemeği sana en çok anneni hatırlatıyor?’’ diye sorduk. Dolayısıyla misafirlerinize pişireceğiniz bu yemekleri, restoranlarda, kebapçı dükkanlarında bulmak kolay değil.

Elif Ayla latif bir davetle ‘‘Bize de buyurun’’ diyor, ‘‘Sizi bu akşam hangi ilimizde ağırlayalım?’’ Ve siz misafirinizi her nerede ağırlamak isterseniz, o yerde, o şehirde maharetle kuruyor sofrayı.. Düğünden doğuma, misafirliğin sona erdiği ölüme kadar, her yendiğinde farklı bir anlam kazanan yemeklerin izinden gidiyor. Anne eli lezzetiyle, baba sofrası bolluğunu birleştiriyor.
Herkesi Halil İbrahim sofrasına davet ediyor.

Add your comment

Your email address will not be published.