Enginar karaciğer yağlanmasına gerçekten iyi geliyor mu?

Enginar karaciğer yağlanmasına gerçekten iyi geliyor mu? Vücudun kimya fabrikası olarak tanımlanan karaciğeri en çok gelişigüzel kullanılan antibiyotik ve ağrı kesiciler yoruyor. Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu Enginarı çok yüksek miktarda tüketmek, karaciğer sağlığı için anlamlı değil dedi. İşte karaciğer sağlığı hakkında yanlış bilinen doğrular..

Azeri ve Türk doktorlar İstanbulda bir araya gelerek, 2 gün boyunca karaciğer hastalıklarına yönelik teşhis, tanı ve tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Kursa yönelik bilgi veren Gastroenteroloji-Hepatoloji Uzmanı ve Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Kursu bir yıl İstanbulda bir yıl Baküde olmak üzere her yıl yapıyoruz. Karaciğer hastalıklarına yönelik bilgilerimizi, deneyimlerimizi paylaşmak ve hastalara daha iyi hizmet vermek için düzenliyoruz dedi.

2Her iki ülkede de tedavi olanakları mevcut

Her iki ülkede de ciddi karaciğer hastalığı probleminin olduğunu söyleyen Çakaloğlu, Hepatit B, C ve yağlı karaciğer hastalığı çok sık görülen bir problem. Bu üç hastalık karaciğer sirozu ve kanserinin en sık görülme sebepleri arasında yer alıyor. İşte bu konularda neler yapılmalı, hastaya nasıl tanı koymak gerekir, hangi önleyici tedbirler alınmalı ve tedavi yöntemlerini bilimsel veriler ışığında tartışıp ortak politikalar oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tür hastalıkların tanısı için ülkemizde ve Azerbaycanda bütün olanaklar mevcut diye konuştu.

En az bir kez bu testi yaptırın

Toplumda hepatitler konusunda farkındalık oluşturulması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Çakaloğlu, Herkesin, yaşamında bir kez hepatit testi yaptırması gerekiyor. Eğer hepatit B veya C taşıyıcısı ya da hastasıysa uzmana başvurup gerekli tedavileri alması gerekiyor. Aşırı kilo, yüksek kolesterol, şeker hastalığı sorunu olan herkesin, kan ve karaciğer testi yapılarak yağlı karaciğer hastalığının olup olmadığının belirlenmesi gerekiyor. Erken tanı için bu testler çok önemli ifadelerini kullandı.
4Bağırsaklarımızın emdiği her şey karaciğerden geçiyor
Bağırsaklarımızın emdiği her şey karaciğerden geçiyor
Prof.Dr. Çakaloğlu, Türkiyede 2,5-3 milyon hepatit Bli, 500 bin ise hepatit Cli hasta olduğunu söyleyerek, Türkiyede obezite ise yüzde 30 oranında yani her 3 kişiden 1i aşırı kilo sorunu yaşıyor. Ülkemizde yağlı karaciğer hastalığı çok sık görülüyor. Karaciğer olağanüstü bir organ, vücudumuzun en büyük ve çalışkan organı. Karaciğerden dakikada 2 litre kan geçiyor, adeta kimya fabrikası. Bağırsaklarımızın emdiği bütün besinler, ilaçlar ve diğer maddeler karaciğerden geçiyor dedi.

5Gelişigüzel kullanılan antibiyotik karaciğer hasarı yapıyor

İlaçlara bağlı karaciğer hastalıklarının ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Yılmaz Çakaloğlu, Antibiyotik ve ağrı kesiciler kesin endikasyon olmadan yani tedavi yöntemi ve müdahale belirlenmeden kullanması gereken ilaçlar. Bugün dünyada en çok karaciğer hasarı antibiyotiklere ve romatizmal ilaçlara bağlı olarak görülüyor. Gelişigüzel antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanmak doğru değildir. Bu tür ilaçların alımında çok dikkatli olmak gerekir ifadelerini kullandı.
6Kolesterolü kontrol altına almak karaciğeri olumlu etkiliyor
Kolesterolü kontrol altına almak karaciğeri olumlu etkiliyor
Sigaranın mutlaka bırakılması gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Çakaloğlu, Kolesterol ve kan yağlarının yüksekliği, karaciğer yağlanmasının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Bu hastaların kolesterol ilaçlarını düzenli olarak kullanması gerekiyor. Kolesterol seviyesini kontrol altına alan ve normal değerlere getiren ilaçlar, karaciğer hastalıklarına da olumlu etki sağlıyor. Düzenli kullanımlarında, yağlanmanın siroza yol açacak kadar ilerlemesini ve kanser gelişimini önlüyor. Özellikle diyabet hastaları tarafından metformin içeren ilaçlar da sık kullanılan ilaçlar arasında yer alıyor. Özellikle kilolu ve yağlı karaciğer sorunu olanlarda insülin direncine karşı rutin kullanılması gereken bu ilaçların karaciğere bir zararlı etkisi bulunmuyor. Karaciğer sağlığı için tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının kesinlikle bırakılması gerekiyor. Sigara bütün hastalıkları, kanser tiplerini olumsuz etkileyen sıklığını artıran, tedavisini zorlaştıran mutlaka hayatımızdan çıkarılması gereken en önemli zararlı alışkanlık diye konuştu.

Karaciğer iyi gelen bitkiler neler?

Hastalara bilmedikleri hiçbir bitkisel ilacı veya ürünü kullanmama uyarısında bulunan Prof.Dr. Çakaloğlu, Bugüne kadar etkisi kanıtlanmış ve karaciğere iyi geldiği düşünülen bir bitki bulunmuyor. Karaciğer dostu olarak bilinen enginarın günde 1 kilo bile tüketilmesi yarar sağlamaz. Bunun yerine sağlıklı ve dengeli beslenme, sebze ve meyveleri ölçülü tüketme gibi kurallara dikkat etmeli. Elma mucizedir, Domates her şeye iyi gelir söylemleri doğruyu yansıtmıyor ifadelerini kullandı.

Haftada kaç dakika egzersiz yapılmalı?

Haftada 150 dakika spor yapılmasını öneren Prof.Dr. Çakaloğlu, Sağlıklı besleneceğiz, düzenli egzersiz yapacağız, kilomuza dikkat edeceğiz. Hastalarımıza zeytinyağı tüketmelerini öneriyoruz. Evde yaptığınız patates kızartmasını yiyebilirsiniz ama o yağı bir daha kullanmayın. Obezite hastaları az ve ölçülü, düşük kalorili beslenme alışkanlıkları kazanmalılar. Haftada en az 3 gün 45-50 dakika olmak üzere toplam 150 dakika spor yapılmasını öneriyoruz dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir