Erdem Başçı kimdir?

Erdem Başçı kimdir? Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçının görev süresi 19 Nisanda doluyor.Ekonomi gündemini yakından ilgilendiren olayda paranın yeni patronu artık Murat Çetinkaya. Peki Merkez Bankası başkanlığından ayrılacak olan Erdem Başçı kimdir?

Ekonomi gündemini yakından ilgilendiren merkez Merkez Bankası`nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya oluyor. TCMB Başkan Yardımcısı Çetinkaya`nın kararnamesi imzaya açıldı.Bankası Başkanı Erdem Başçının görev süresi 19 Nisanda doluyor.Erdem Başçı özellikle faiz düşürme konusunda istekli davranmadığı için eleştirilerin odağındaki isim olmuştu.Peki Erdem Başçı kimdir?

ERDEM BAŞÇI KİMDİR?

Türk Ekonomist, bürokrat.

TED Ankara Kolejinde 1983 yılında, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden 1987 yılında mezun olmuştur. bilkent Üniversitesinde İşletme Yüksek Lisans Programını 1989 yılında bitirmiştir. Bilkent Üniversitesinden İktisat dalında (1990) ile ABDdeki Johns Hopkins Üniversitesinden İktisat dalında (1993) Yüksek Lisans derecelerini aldıktan sonra, Bilkent Üniversitesinden İktisat Doktoru (1995) unvanını almıştır. 1995 – 2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmıştır.

1999 yılında Doçent unvanını almıştır. Araştırma yaptığı ve ders verdiği konular; Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisattır. İngilteredeki York Üniversitesinde 1999 yılında misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiş ve uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunmuştur.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı. 10 Ekim 2008 tarihinde aynı göreve yeniden atandı. 2006 tarihinde Cumhurbaşkanlığı tarafından Merkez Bankası Başkanlığına atama kararnamesi veto edildiği öne sürüldüyse de 14 Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atandı.

REUTERSİN İDDİASINA GÖRE ERDEM BAŞÇININ YENİ GÖREVİ

Reuters Haber Ajansı, Merkez Bankası Başkanlığı görevi 19 Nisanda dolacak olan Erdem Başçının Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) nezdinde büyükelçi olarak atanacağını duyurdu.

Merkez Bankası Başkanlığını 19 Nisanda bırakacak olan Erdem Başçının yeni görevi belli oldu.
Reuters Haber Ajansının haberine göre Erdem Başçı, OECD nezdinde büyükelçi olarak atanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet Seviyeli Sesli Kameralı Chat Sitesi