Esrarengiz ayak izleri korkuttu

Esrarengiz ayak izleri korkuttu Himalayalarda yaşadığı ileri sürülülen dev kar canavarı Yetinin ayak izlerinin görüntülendiği iddiası ortalığı karıştırdı. Bir insanın ulaşmasının imkansız olduğu bölgede görüntülenen ayak izleri ile ilgili iddianın sahibi dağcı Steve Berry.

Steve Berrye göre bu esrarengiz ayak izleri dev kar canavarı Yetiye ait. Ayak izleri bir insanın ayak izlerine göre çok daha büyük diyen Steve Berry, Ayak izleri bir ayıya da ait olamaz çünkü ayı tek çizgi iz bırakayarak yürüyemez diyor.

Efsaneler, Yetinin Himalaya bölgelerini kapsayan Nepal ve Tibet’te yaşadığını anlatıyor. 2.5 milyon ile 11 bin 700 yıl öncesindeki dönemi kapsayan buzul çağına ait fosiller, dev maymun Gigantopithecus’un kemiklerini ortaya çıkarmıştı.

10 METRE BOYUNDA 1 TON AĞIRLIĞINDA

Yeti’nin soyundan olduğuna inanılan 10 metre boyundaki ve bir ton ağırlığındaki bu dev maymunlar, 300 bin yıl önce yok oldu. Bilim insanları bulgulara rağmen Çin, Hindistan ve Vietnam’da yaşadığına inanılan bu dev maymunların Yeti’yle bir ilgisi olmadığına inanıyor.

Nepal’de ise Batı ülkelerine ilk kez 19’uncu yüzyılda ulaşan Meh-te (insan ayı) efsanesi mevcut. Bu efsane, 1830 yılında İngiliz arkeolog B.H. Hodgson’ın Nepal yakınlarında, çok uzun boylu ve siyah saçlı bir canavar gördüğünü anlatmasıyla güçlendi.

Batılı araştırmacıların, 20’nci yüzyılda Himalayalar’a keşif gezileri düzenlemeye başlamasıyla, Yeti’ye ait haberler giderek çoğaldı.

1925 yılında İngiliz fotoğrafçı Hindistan’ın Zemu bölgesinde koca ayak benzeri bir canavar gördüğünü öne sürdü. Araştırmacılar, elde edilen dev ayak izi ve mağarada bulunan saç tellerine dayanarak, Yeti’nin varlığının “yüzde 95 oranında onaylandığını” savunuyor.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir