Facebook’tan beğenip getirtmişler

İZMİR merkezli olarak 3 ilde polis tarafından düzenlenen operasyonda, yabancı ülkelerdeki kadınları iş bulup çalıştırma bahanesiyle kandırdıktan sonra, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden fotoğraflarını görüp beğendiklerini Türkiye’ye getirerek zorla fuhuş yaptıran şebeke çökertildi.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA) – Aralarında avukat, ekonomist, hemşire gibi mesleği olan kadınları kullanan fuhuş şebekesinin, polisin operasyon hazırlığında olup olmadığını anlamak için de sık sık taksilerle emniyet binasının önünden geçtikleri anlaşıldı. Şebekenin, operasyon hazırlığı yapıldığını anladıkları anlarda ise elemanlarını,Bu gece yağmur yağabilir şifresiyle uyardıkları, onların da telefonlarını kapatıp, fuhuş yapan kadınları sakladıkları belirlendi. Şebekeye üye olduğu iddia edilen 41 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 66 kadın da kurtarıldı.

Kentte fuhuş yaptıran kişileri belirleyip yakalamaya yönelik çalışmalarını sürdüren İzmir Emniyeti Ahlak Büro Amirliği ekipleri, özellikle yabancı uyruklu kadınları, suç örgütünün koordine ederek bu amaçla kullandığı belirledi. Araştırmalarını derinleştiren ekipler, liderleri arasında Azerbaycanlı kadın şüpheli G.A.’nın da bulunduğu fuhuş şebekesinin kullandığı adresleri tek tek belirledi. Geçen cuma günü İzmir, Aydın ve Antalya illeriyle ilçelerinde eş zamanlı yapılan baskınlarda, 41 kişi gözaltına alındı.

66 FUHUŞ MAĞDURU KADIN KURTARILDI

Baskınlar sırasında, aralarında avukat, ekonomist, hemşire gibi meslekleri olan, Belarus, Rusya, Ukrayna, Fas, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova ve Türkmenistan uyruklu 66 kadın kurtarıldı. Şüphelilerden şikayetci olan kadınlar, ifadeleri alındıktan sonra sınır dışı edilmek üzere İzmir Emniyeti Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne teslim edildi.

FACEBOOK’TAN BEĞENİP GETİRTMİŞLER

Operasyonla kurtarılan kadınlarının ve şüphelilerin ifadeleriyle, polisin yaptığı araştırmalar, şebekenin kullandığı yöntemleri de ortaya çıkardı. Şebekenin ilk olarak, bağlantı kurdukları kişiler aracılığıyla, iş vaadiyle kandırılan yabancı uyruklu kadınları buldukları, daha sonra da fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesi Facebook’tan görüp beğendiklerini Türkiye’ye getirdikleri saptandı. Genellikle dikkat çekmemeleri için Antalya’dan ülkeye girişleri sağlanan kadınların, daha sonra da İzmir’e getirilip şebekenin kontrolündeki otel ya da evlere yerleştirildikleri saptandı. Şebekenin burada kadınların pasaportlarına el koyduktan sonra, vadettikleri işler yerine fuhuş yaptırmaya başladıkları belirtildi. Şebekenin, fuhuş yapmak istemeyen kadınlara, döverek ve tehdit ederek, baskı yaptıkları anlaşıldı.

POLİSİ KONTROL ETMİŞLER

Fuhuş yaptırdıkları kadınları, gruplar halinde evlerde ya da otellerde saklayan şüphelilerin, kadınları müşterilere de yine kendilerine bağlı çalışan kişilerle gönderip, sonrasında teslim alarak geri getirdikleri belirlendi. Operasyon öncesinde polisin teknik ve fiziki takibi sırasında şebekenin kullandığı ilginç bir yöntem de ortaya çıkartıldı. Şebeke elemanlarının, hemen her gün sabaha karşı, İzmir Emniyeti Asayiş Şube Müdürlüğü’nün, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün önünden, dikkat çekmeden taksilerle geçip, polisin operasyon hazırlığı yapıp yapmadığını kontrol ettikleri anlaşıldı. Operasyon yapılacağını anladıklarını ise elemanlarını, Bu gece yağmur yağabilir şifresiyle uyardıkları tespit edildi. Bu uyarının ardından, diğer şüphelilerin, telefonlarını kapatıp, sim kartlarını çıkardıkları, fuhuş yapan kadınları bulundukları yerlerden acilen toplayıp, başka yerlerde sakladıkları belirlendi.

Polisin bu operasyona, ilk olarak bu gözcüleri yakaladıktan sonra başladığı öğrenildi.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir