Ana Sayfa Sağlık Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir?

Folik asit eksikliği belirtileri nelerdir?

0
0

Folik asit; folat veya B9 vitamini olarak da adlandırılan bir vitamindir. Vücudumuzun DNA üretmesine ve onarmasına, özellikle kırmızı kan hücrelerini üretmesine yardımcı olduğu için sağlığımızı büyük derecede etkiler. Vücudunuzda yeteri kadar folik asit taşımıyorsanız, çok bilinen belirli hastalıklara maruz kalabilir ve kansızlık yaşayabilirsiniz. Peki vücudunuzun daha fazla folik asite ihtiyacı olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? İşte vücudunuzun daha fazla folik asite ihtiyaç duyduğuna yönelik 7 işaret.

Bilinç problemleri

Folik asit, merkezi sinir sisteminiz için son derece önemlidir . Vücudunuz folik asit vitamini eksikse, depresyon yaşayabilir , konsantre olmada zorluk çekebilir ve unutkan ve huzursuz hissedebilirsiniz. Eğer tedavi edilmezse ileride Alzheimer hastalığı gibi ciddi bozuklukların ortaya çıkma riskini arttırabilir.

Vücut ağrıları

Folat eksikliğinden kaynaklanan ciddi anemi vakalarında beyniniz gerekenden daha az oksijen alır. Buna karşılık, beyin arterleri şişmeye başlar ve baş ağrısı oluşur. Özellikle demir eksikliği yaşayan vücudunuzun, göğüs ve bacak bölümlerinde ağrılar hissedebilirsiniz.

Soluk cilt

Kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin, akciğerlerinizden gelen tüm oksijeni vücudunuzun tüm dokularına taşımaktan sorumludur. Vücudunuz folattan yoksun olduğunda, iç organlarınıza gereken miktarda oksijen sağlamak için yeterince alyuvar hücresinden faydalanamaz hale gelir. Bu durum, kas zayıflığı, yorgunluk, ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşukluk hissi ve solgun bir cilde sebep olur.

Nefes darlığı

Normalde herhangi bir sorunla karşılaşmadığınız aktiviteleri yaparken nefesinizin dışarı çıktığını ve daraldığını fark edersiniz. Bu durum oksijen seviyelerinizin düşük olduğunu gösterir. Çünkü vücudunuz kırmızı kan hücrelerinden yoksundur. Bu semptomlar ile beraber yoğun bir çarpıntı ve baş dönmesi hissedersiniz.

Sindirim problemleri

Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve yemek sonrası ishal gibi gastrointestinal semptomlar vücudunuzun yeterince folik asit içermediğini gösterir. Bunun yanı sıra, ciddi vakalarda, genellikle önemli kilo kaybına yol açan anoreksi hastalığına yakalanabilirsiniz.

Ağız yaraları ve dil şişmesi

Bu belirtiler genellikle folat eksikliği şiddetli olduğunda ortaya çıkar. Dilinizin ucunda ve kenarlarında yaralar ve şişkinlikler meydana gelir. Bu durumun, kırmızı kan hücrelerindeki azalmaya bağlı olarak, yutkunma yaşayabilir ve ağrı hissedebilirsiniz .

Tat duyusunun azalması

Bazı çalışmalara göre , ağız yaralarına ek olarak, folik asit eksikliğin de yemeğinizi tatmakta güçlük çekebilirsiniz. Bunun nedeni, papilla denilen tat reseptörlerinin, mevcut dil problemleri nedeniyle beyninize sinir sisteminiz yoluyla mesaj gönderememesidir .

Peki folat eksikliği nasıl tedavi edilir?

Folat eksikliğini gidermenin en kolay yolu düzenli beslenmedir. Yeterli folik durumunu korumak için brokoli, brüksel lahanası, ıspanak ve kuşkonmaz gibi daha koyu yeşil sebzeler yemelisiniz. Diğer yiyeceklerde olduğu gibi, turunçgilleri, fasulyeleri, mantarları ve tam tahılları düzenli olarak tüketmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, yapmanız gereken ilk şey teşhisi doğrulamak için bir uzmana görünmenizdir.

Gülşah Karaman / PembeNar Özel

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz