Göz sağlığına dikkat!

0
0

Çocukların göz doktoruyla 4 yaşına kadar tanışması gerekiyor…

Uzmanlar, çocukların başarılı olmaları için sağlıklı görüye sahip olmaları gerektiğini belirterek, çocukların göz doktoruyla 4 yaşına kadar tanışması gerektiğini söylediler.

Okul öncesi çocukların yüzde 5-10’luk bir kesiminde şaşılık, görme kusuru, göz tembelliği olduğunun belirlendiğini söyleyen uzmanlar, daha önce muayene olmamışsa çocukların okula başlarken göz doktoruna muayeneye götürülmesi, okuldaki başarısı ve kalıcı göz sorunlarının önlenmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti.

Okul çağına kadar tedavi edilmemiş miyop, hipermetrop, astigmat gibi kırma kusurların öğrenme zorluğu, baş ağrısı, göz ağrısı, göz kayması, göz tembelliği gibi problemlere yol açtığını, bu hastalıkların bir bölümünün herhangi bir belirti göstermediği için sadece kontroller esnasında fark edildiğine dikkat çeken göz doktorları, bu nedenle çocuklarda göz kontrollerinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“ÇOCUKLAR 4 YAŞINA KADAR DOKTOR GÖRMELİ”   

Çocukların göz doktorlarıyla 4 yaşına kadar tanışması gerektiğini vurgulayan göz uzmanları şöyle konuştu:

“Sağlıklı bir çocukta görme duyusu üç yaşa kadar oluşur. 4 yaş civarında görmesi yüzde yüze ulaşır. Eğer bu süreçte bir sıkıntı varsa tedavi edilebilmesi için bu dönemde müdahale etmemiz gerekir. Sonraki dönemlerde tedavisinin başarı oranı ne yazık ki düşüktür. Örneğin çocukta göz tembelliği varsa üç-dört yaşındayken tespit edilip tedavisi yapılırsa görme tembelliği yüzde yüz tedavi edilebilir. Ama bu teşhis yedi yaşından sonraya kalırsa yapılacak tedavinin pek faydası olmayacak. Görmesi tam olmayacaktır. Çocuk kısmen görme özürlü olacaktır.

Bu çocuk meslek edinmede birçok problem yaşayacaktır. Görmeleri tam olmayan kişiler, ileride doktor, mühendis, mimar, asker, polis ve hatta şoför olamayacaktır. Yeni doğan bir çocuğa ilk doğduğunda çocuk doktoru tarafından bir göz taraması yapılıyor. Bu kontrolde göz ve göz kapaklarına şekil bozukluğu var mı, bebeğin göz bebeğindeki ışık yansımaları simetrik mi kontrol edilir. Ailesinde genetik geçişli göz problemleri olan, problemli seyretmiş bir hamilelik sonrasında doğmuş, doğum sırasında problem yaşamış ve başka sistematik hastalıkları olan bebeklerin ilk üç ay içinde bir göz doktoru görülmesinde fayda var. Normal şartlarda ilk muayenesinin her çocukta rutin olarak bir yaşında yaptırması uygundur.”

“AİLELER ÇOCUKLARINI GÖZLEMLESİN”  

Çocuklarda genellikle göz tembelliği olduğunu ancak net bir belirti vermediği için sadece muayene sırasında fark edilebileceğini belirten uzmanlar, bunun dışında doğuştan katarakt, doğuştan göz tansiyonunun da çocuklarda rastlanılan göz rahatsızlıkları olduğuna dikkat çekti. Ailelerin çocuklarındaki görme bozukluklarını gözlem yoluyla fark edebileceğini de belirten uzmanlar, şunları söyledi:

“Çocuk televizyonun çok yakınına gidip bakıyorsa, gözünü sık sık kaşıyor, ovuşturuyor ve kızarıklık oluyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır. Bir de iyi göremeyen çocuk miyopisi varsa uzağa bakarken gözünü kısar, gözünde kayması olan çocuk rahat göz kontağı kuramaz, güneşli havada tek gözünü kapatır, okurken veya televizyon izlerken kafasını bir tarafa çevirebilir.

Yüksek hipermetropisi olan çocuk okurken çabuk yorulmaktan, göz ve baş ağrısından şikayet edebilir. Belirti veremeye de bilir. Ayrıca evde küçük testler yapabilirler. Çocuğun tanıyabileceği basit eşya resimlerini belirli mesafeden çocuğa göstererek hakkında kabaca bilgiye sahip olabilirler. Bu test mutlaka gözleri tek tek kapatılarak uygulanmalıdır. Aileler tek taraflı görme bozukluklarını genelde fark etmezler ve tedavi için çok değerli olan zaman böylece kaybedilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz