Gümüşhane sesli sohbet chat odaları

Gümüşhane sesli sohbet chat odalari hosgeldiniz sesli sohbet sunan sitemiz Gümüşhane den katilan ziyaretcilerimizle daha güzel bir ortam yaratilmaktadir. türkiyenin ve avrupanin tüm gümüshaneli hemserilerini bir araya getiren yuregininsesi.com sitesi gümüshaneli arkadaslik dostluk sitesi olmustur canli bir sekilde ücretiz olarak bir birileriyle hem kamerali hem canli sesli bir sekilde görüsleri ayricaligini yasamaktalar günlük binlerce kullanicimizlada tanismak firsati veren yuregininsesi sitesi her gecen gün büyümektede kendisini gelistirmektedir sizler ücretsiz olarak bu hizmetlerimizde faydalanmak istiyorsaniz sesli sohbet, sesli chat odalariza giris yaparak en güzel dostluklari kura bilirsiniz iyi sohbetler dileriz.

Gümüşhane TarihBölgede yapılan arkeolojik çalışmalarda MÖ 3.500 tarihlerinde bölgede insan yerleşimine ve MÖ 3.000 tarihlerinde tarım yapıldığına dair izler bulunmuştur. Asurlular döneminde Azzi Hayaşa ülkesi olarak adlandırılan bölgede Hitit döneminde Karadeniz bölgesinin otokton halkı Kaşkaların yaşadığı sanılmaktadır. MÖ 9. yüzyılda Urartu hakimiyetine giren, Kimmer ve İskit saldırılarından sonra Pontus, Roma, Bizans ve Trabzon İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Bu yönetimler arasında kısa süreli Arap, Ermeni, Türkmen hakimiyetleri gören kent Trabzon İmparatorluğu’nun yıklmasının ardından da 1514 yılında temelli Osmanlı hakimiyetine girene dek Akkoyunlu ve Safeviler tarafından yönetilmiştir. I. Dünya Savaşı sırasında 1916’dan 1918′e dek Rus orduları tarafından işgal edilen bölgenin Hıristiyan halklarından Ermeniler 1915 tehciriyle, Rumlar 1923 mübadelesi ile Anadolu dışına gönderilmişlerdir.

Bölgede yapılan arkeoloji araştırmalarında ele geçen buluntular, buradaki yerleşimin MÖ 3000 yıllarına kadar uzandığını göstermektedir. MÖ 2000′in ortalarında Azzi ve Hayaşalar buraya yerleşmiştir. Bu nedenle de, Gümüşhane’yi de içine alan bölgeye Azzi-Hayaşa ülkesi denilmiştir. Mezopotamya’dan gelen Asurlu tüccarların, Gümüşhane ve yöresinde bulunan maden yatakları nedeniyle bölgeye ilgi duymuşlardır. Hitit İmparatorluk döneminde Gümüşhane çevresindeki gümüş yataklarının işletilmiştir. Hitit İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra bölgeye Urartular hakim olmuş, MÖ 8. yüzyıl sonlarına doğru Kimmer-İskit akınları başlamıştır. Daha sonra yöreye Medler, Persler ve Pontos Krallığı egemen olmuştur. MÖ 1. yüzyılda bölgede Romalıların hakimiyeti görülmektedir. M.S. 395’te Bizans İmparatorluğu toprakları içerisinde kalan Gümüşhane, MS. 7. yüzyılda Bizans-Hazar askeri işbirliğine konu olan topraklar arasındaydı. Roma ve Bizans dönemlerinde yörede kurulu kente Argyropolis (Yunanca argyros: “gümüş” ve polis: “kent” demektir.) adı verilmiştir. Bu dönemde yörenin önem kazanmasının nedenleri, ticaret yolları üzerinde bulunuşu ve gümüş madenlerinden ötürüdür.

Karadenizin Türkleşmesinde büyük rol oynayan ve Oğuzların 24 boyundan olan Çepnilerin Anadoluya Gümüşhane Torul ve Kürtün yöresinden yayıldıkları kabul görülmektedir.

İlin mevcut nüfusu Türk

Çepni ve Kayı boylarının nüfusuna dahildir. Fakat birçok Oğuz boyu ilde iskan etmektedir.

Coğrafya

Kuzey Anadolu sıradağları içinde yeralan ilin toprakları çok engebeli olup en yüksek yeri günümüzde Çakırgöl olarak bilinen Kolat dağlarında 3.000 metreyi geçmektedir. İlin kuzey kesimi Zigana (Kalkanlı) ve Soganli dağları, güneyi ise Çoruh Kelkit Kop ve Otlukbeli dağları tarafından çevrilidir. Kelki vadisindeki küçük bazı düzlükler ise ilin en önemli tarım alanlarıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir