Hac kuraları ne zaman çekilecek? Diyanet ten açıklama geldi

Hac kayıt yenileme işlemlerinin ardından kura çekimi için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Türkiyeden hacca gitmek için bu yıl 335 bin kişi yeni kayıt yaptırdı. Kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları, Hac kuraları ne zaman çekilecek sorularına yanıt arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığından açıklama geldi.

Dini farizalarını yerine getirmek isteyen on binlerce Müslüman adayı tarafından “Hac kuraları ne zaman çekilecek?” sorusunun yanıtını araştırılıyor. 335 bin kişinin kayıt yaptığı hac kuraları ile ilgili beklenen açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığından alınan bilgiye göre hac kuraları, bu yıl 23 Şubat tarihinde çekilecek. Daha önce başvuranlarla birlikte hac görevini yapmak isteyenlerin sayısının bu sene 2 milyonu aşacağı bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, bu sene hac görevini yerine getirmek isteyen 335 bin kişinin ilk kez kayıt yaptırdığı belirtildi. Daha önce otomatik gerçekleştirilen kayıt yenileme işleminin ise 9 Ocakta başlayıp, 31 Ocaka kadar devam edeceği kaydedildi. Daha önce kayıt yaptıran ve kayıtlarını bu yıl yenilemesi beklenen yaklaşık 1 milyon 700 bin hacı adayına bu yıl 335 bin kişinin eklenmesiyle, hacı adayı sayısı 2 milyonu aşacağı düşünülüyor.

KONTENJAN ARTTI, 80 BİN KİŞİ HACI OLACAK

Suudi arabistanın Mescid-i Haram bölgesinde sürdürdüğü genişletme çalışmaları kapsamında Türkiye, 4 yıldır 74 bin olan kotasına rağmen, bu kotanın azaltılması nedeniyle yaklaşık 60 bin kişiyi hacca gönderebiliyordu.

Geçen yıl 59 bin 200 olan hacı adayı kontenjanı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Suudi yetkililer arasında imzalanan 2017 Yılı Hac Protokolü çerçevesinde 80 bine çıkarıldı.

Add your comment

Your email address will not be published.