HGS bakiye ve ceza sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

HGS, araçların köprü ve otoyollarda daha hızlı geçmesini sağlayan bir sistemdir. Trafikte oluşabilecek yoğunluklar, HGS ile önlenir. Sürücüler kartlarında bakiye olmadan geçiş yaparsa, ihlalli geçiş yapmış olurlar. İhlalli geçiş yapanlara da ceza kesilir. HGS bakiye ve ceza sorgulamaları nasıl yapılır? HGS kartına nasıl bakiye yüklenir?

HGS bakiye ve ceza sorgulamaları farklı seçenekler ile yapılabilir. Bu seçenekler; e-devlet ile sorgulama, PTT şubeleri ile sorgulama, telefon ile sorgulama ve bankalar aracılığıyla sorgulamadır. HGS kart sahipleri banka şubelerine otomatik ödeme talimatı vererek, kartlarındaki bakiyenin bitmesi sorununu ortadan kaldırabilirler.

Yukarıda verilen link bilgilendirme amaçlıdır.
HGS BAKİYESİ NASIL SORGULANIR?

HGS bakiye sorgulama işlemi; e-Devlet, PTT, telefon ve bankalar ile yapılabilir. HGS kart sahipleri tarafından en çok tercih edilen sorgulama seçeneği, e-Devlet ile sorgulamadır. PTT ile HGS bakiye sorgulama; PTT resmi internet sitesinden yapılır. İnternet sitesine giriş yapıldıktan sonra, HGS bakiye sorgulama bağlantısından, istenen bilgiler yazılarak sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.
Telefon ile HGS bakiye sorgulaması; 444 1 778 ya da 0580 460 60 60 numaralı telefonlardan yapılabilir.
e-Devlet ile HGS bakiye sorgulama ise turkiye.gov.tr internet sitesinden uygulamaya girilerek yapılır. e-Devlet’e girildikten sonra, e-Hizmetler bağlantısı açılır. PTT Genel Müdürlüğü menüsünden ‘’HGS Geçiş Sistemi Hesap Bilgileri’’ bağlantısı üzerinden sorgulama yapılabilir.
HGS kartına bakiye yükleme, PTT şubelerinden ya da bankalar aracılığı ile yapılır.

HGS CEZA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

HGS ceza sorgulama işlemi, PTT internet sitesinden ya da e-Devlet uygulamasından yapılabilir. PTT internet sitesinden sorgulama için, ptt.gov.tr internet sitesine girilir. Ana sayfada bulunan ‘’Geçiş İhlali Sorgula’’ bağlantısı kullanılarak HGS cezası sorgulanabilir.
e-Devlet ile HGS cezası sorgulama için, turkiye.gov.tr internet sitesinden giriş yapılır. e-Hizmetler bağlantısından PTT Genel Müdürlüğü menüsüne girilir. ‘’Hızlı Geçiş İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama’’ bağlantısı ile HGS cezası öğrenilebilir.

HGS KARTI BAŞKA ARAÇLARDA KULLANILABİLİR Mİ?

HGS kartları plakaya tanımlıdır. Plakaya tanımlı olduğu için de ücretlendirmeler plaka üzerinden yapılır. Bu nedenle HGS kartları başka araçlarda kullanılamaz. Araç sahipleri, araçlarını satmaları halinde HGS kartlarını iptal ettirebilirler. İptal edilen kart içerisinde kalan bakiye de PTT şubelerinden yeni karta aktarılabilir.

Add your comment

Your email address will not be published.