Genel Haberler

Hükümetten hadım cezası açıklaması

Son günlerde medyada yer bulan hadım cezası ile ilgili haberlere Bakan Bozdağ açıklık getirdi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, cinsel saldırı ve çocuk istismarı suçlarına ilişkin çalışma konusunda, Bir hastalıktan kaynaklı suçun işlenmesi söz konusuysa bu hastalığın tıbbi açıdan tedavisi cihetine gidilecektir yoksa herhangi bir hadım etmek gibi bir ceza söz konusu değildir dedi.

Bozdağ, el yazması Kuran-ı Kerim musaflarının sergilendiği Mukaddes Miras Sergisi”nin açılışı için geldiği Sultanahmet Medresesinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, çocuk istismarı suçlarına ilişkin hadım etme cezası getirileceğine yönelik haberleri hatırlatması üzerine Bozdağ, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığının cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarına ilişkin suçları düzenleyen TCKnın ilgili maddeleri üzerinde bir çalışma yaptıklarını ancak bazı gazetelerde yer aldığı şekliyle bir düzenlemenin söz konusu olmadığını bildirdi.

Bozdağ, şöyle dedi:

Zannedersem bir gazete manşetten vermişti, o şekilde bir ifade bu çalışmaların taslak metninde yoktur ancak cinsel saldırı veya çocukların cinsel istismarı suçunu işleyenler hasta ise onların tıbbi tedavisini öngören bir düzenleme vardır. Hadım cezası gibi bir ceza söz konusu değildir. Zaten bugün de bazı tedavisi kabil olan durumlar varsa, tedavi gerektiren hadiseler varsa, tedavi yoluna gidiliyor. Uyuşturucuda, başkaca bazı suçlarda, bağımlılık yaratan suçlar söz konusu olduğunda bu suçları işleyenlerin tedavisi cihetine şu anki mevzuatımızda da gidilmektedir. Burada da bir hastalık varsa, bir hastalıktan kaynaklı suçun işlenmesi söz konusuysa, bu hastalığın tıbbi açıdan tedavisi cihetine gidilecektir yoksa herhangi bir hadım etmek gibi bir ceza söz konusu değildir.

– Somalideki terör saldırısı

Somalideki Türk Büyükelçiliğine yönelik terör saldırısına ilişkin soru üzerine de Bozdağ, Türk kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşlarının iki yıldır burada görev yaptıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

İki yıl içinde Türklere dönük herhangi bir saldırı olmadı. Orada Eş-Şebab var, başka yapılar var. Hiçbir yapıdan Türklere dönük en ufacık saldırı olmadı. Türkler iki senedir orada insani yardım yapıyorlar. İki senedir orada sağlıkta, eğitimde, çevrede, pek çok alanda adımlar atıyorlar, eserler ortaya koyduk ama bugüne kadar bir saldırı vuku bulmadı. İki sene sonra bir saldırının meydana gelmiş olması tabi bizim açımızdan da dikkate alınması gereken bir husus. İki senedir biz oradayız, ne değişti de böyle bir saldırı meydana geliyor? Tabi biz bunu da görünür gerekçelere baktığımızda anlamakta zorlanıyoruz. Orada bizim yardım ekiplerimiz yardımlarını sürdürmeye devam edecektir. Oradaki görevlilerimizin, gerek kamu görevlisi gerek STK görevlilerinin güvenlikleri en üst düzeyde sağlanmaktadır. Güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Biz bu olaydan sonra uzman bazı kişileri de görevlendirmek suretiyle hem saldırının incelenmesi hem de oradaki güvenlikle ilgili ilave tedbirlere ihtiyaç var mı yok mu, bu konunun bir kez daha gözden geçirilmesi için bir uzman heyeti önümüzdeki günlerde Somaliye göndereceğiz. Onlar da ayrıca bir incelemeyi yapacaklar, ona göre de adım atacağız.

– Yusuf İslamın projesine destek

Bozdağ, Cat Stevens ismiyle dünyaca ünlü rock şarkıcısı ve bestecisiyken Müslüman olan Yusuf İslamın Cambridge Üniversitesinde yapmayı planladığı cami projesine de destek vereceklerini bildirdi. Ziyarete gelen Yusuf İslamı yaptıkları çalışmalardan dolayı tebrik ettiklerini de belirten Bozdağ, Orada çok güzel bir cami ama sadece ibadet mekanıyla değil, diğer donatılarıyla beraber adeta külliye şeklinde bir yapı inşa edilecek ifadelerini kullandı.

– Ruhban okuluyla ilgili gelişme yok

Bozdağ, bir gazetecinin, ruhban okuluyla ilgili yeni bir çalışma olup olmadığına ilişkin sorusunu ise Şu anda herhangi bir gelişme yok. Türkiyenin o konuda değerlendirmeleri var. O değerlendirmeler çeçevesinde yeni bir adım atılabilir. Bunlara ilişkin değerlendirmeler yapıldıktan sonra bu yapılacaktır. İleride bu konularda elbette bir gelişme olabilir şeklinde yanıtladı.

– Demokratikleşme paketi

Bozdağ, demokratikleşme paketine ilişkin soru üzerine de şunları kaydetti:

Şu anda demokratikleşme konusunda Türkiyenin sürekli bir gündemi var. Esasında sadece bugün Türkiyede demokratikleşme konusu konuşulan bir konu değil. Biz hükümete geldiğimiz günden bu yana demokratikleşme konusunda çok ciddi çalışmalar, reformlar yaptık, önemli adımlar attık. AK Parti hükümetlerinin sürekli gündeminin ana maddelerinden bir tanesi demokratikleşmedir. Bakanlar Kurulumuzun değişmez gündemlerinden biri budur. Ayrıca, Avrupa Birliği sürecidir. Dolayısıyla demokratikleşme, bundan sonraki zaman içinde de devam edecektir. Şu anda bazı adımlar var. Yeni bazı adımlar atma konusunda bunlara ilişkin çalışmalar, değerlendirmeler yapıldı. Önümüzdeki zaman içinde günü henüz belirlenmedi ama bunları Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu