Genel HaberlerSağlık

İBBden ücretsiz Tarama

Büyükşehir Belediyesi, ücretsiz rahim ağzı kanseri taramasına devam ediyor..

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 34 Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi’nde ücretsiz rahim ağzı kanseri taramaları devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, kadın ve aile sağlığını koruma hizmetleri kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğüne bağlı Kadın ve Aile Sağlığı merkezlerinde, kadın ölümlerinin nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan rahim ağzı kanserinin erken teşhisinin sağlanmasına yönelik taramalar yapıldığı bildirildi.

Dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü olan ve her 2 dakikada bir kadının hayatını kaybetmesine neden olan rahim ağzı kanseri, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 35-55 yaş grubundaki kadınlarda daha sık görülüyor. Rahim ağzı kanserinden korunmanın en önemli basamağını erken tanı oluştururken, kanseri saptamanın birincil yolu da “pap smear” testi. Jinekolojik muayenenin bir parçası olan pap smear testi, rahim ağzındaki anormal hücrelerin rahim ağzı kanser öncüllerine veya kansere dönüşmeden önce saptanmasına yardımcı oluyor.

İBB’nin Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerinde uyguladığı pap smear tarama testi yöntemiyle hastalığın erken teşhisi sağlanıyor. Bu merkezlerde 2004 yılından bu yana, 624 bin 70 kadına smear taraması hizmeti veriliyor. Yapılan taramalar sonucunda da 2 bin 468 kadına rahim ağzı kanseri ön teşhisi konulduğu ifade edildi. Bu arada, ücretsiz rahim ağzı kanseri taramalarından yararlanmak için “Alo 153″e başvuruda bulunmak yeterli oluyor. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu