İçeceklerimiz Değişiyor!

Dünya ve Türkiye giderek kilo alıyor. Değişen yaşam tarzı ve bununla beraber değişen beslenme alışkanlıkları kilo almaya zorluyor.

Özellikle besin değeri düşük ve yüksek kalorili içecek ve yiyecekler kişileri aşırı kilo almaya itiyor. Alınan aşırı kilolar obeziteye yol açarken, obezite de başta şeker hastalığı olmak üzere, kalp ve damar hastalıklarına, solunum sorunlarına ve hatta kansere yol açabiliyor. Sigaradan sonra tüm Dünyada en tehlikeli salgın olarak obeziteyi işaret eden sağlık örgütleri yıllardır gelişimini sürdüren fonksiyonel içecek ve yiyecek pazarının önemine dikkat çekmekteler.

Fonksiyonel gıda beslenmenin yanı sıra kişilerin sağlığını koruyan ya da herhangi bir hastalığa yakalanma riskini azaltan gıdalar olarak tanımlanmaktadır. Giderek bilinçlenen, sağlığına, formuna ve geleceğine dikkat eden bireyler artık yiyecek ve içecekleri sadece tadına göre değil aynı zamanda sağlığa olan etkileri ile de seçilmeye başlandı. Kan kolesterolünü düşüren bitkisel sterol içeren margarin ve süt ürünleri, yeşil çay özlü, prebiyotikli ve bitkisel sterol içeren form içecekleri, vitamin ve mineraller ile güçlendirilmiş süt ve meyve suları aklımıza ilk gelenlerden.

Özellikle sıcak havaların yaklaştığı, yaz mevsiminin kapımızı çaldığı ve herkesin fazlalıklarından kurtulmayı planladığı günler geldi çattı. Sürekli kilo vermeyi düşündüğümüz ve ısınan hava ile birlikte sürekli bir şeyler içmek istediğimiz bu günlerde ne içeceğiz? Yapılan çalışmalar göstermektedir ki şeker ya da früktoz şurubu ile tatlandırılmış içeceklerin kilo alımına etkisi sanılandan çok daha fazla. Güzel bir gazlı içecek veya normal bir meyve suyu size farkettirmeden yüzlerce kalori aldırabilir.

Peki ne yapmalı?

Kalorisi düşürülmüş, sağlıklı gıda bileşenleri ile zenginleştirilmiş, sağlıklı kalmaya, sağlıklı kilo vermeye yardımcı olan, yeşil çay bazlı içecekler tüm Dünyada artan bir trendde tüketilmeye başlandı. Gayet iyi bilindiği üzere yeşil çay sağlıklı bir şekilde kilo vermek için birebir. Vücut metabolizmasını hızlandıran, yağlardan kurtulmaya yardımcı olan yeşil çayın sağlığa olan etkileri saymakla bitmez. Fonksiyonel içecekler içinde yer alan yeşil çay sağlıklı kilo verdiği kanıtlanmış miktarlarda yeşil çay özü içerir. Bu sayede fincanlarca yeşil çay içmekten kurtulursunuz. Zaten bir fincan yeşil çay içmek ile zayıflamaya etkisi bulunan yeşil çay ekstresi EGCG’den hangi oranda aldığımızı bilmek mümkün değildir.

Form içecekleri temelde birer sağlık içeceği olduğundan dolayı yeşil çay özünden farklı gıda bileşenlerini de içerirler. Aynı zamanda çok farklı çeşit lifi barındıran form içecekleri bu sayede kolesterolü düşürebilmekte, yağ ve şeker emilimini de azaltabilmektedirler. Yağ yakımını sağlayan L-Karnitin, son zamanlarda obezite karşıtı etkileri olduğu bulunan vitamin D, spor performansını ek kalori vermeden arttırabilen Karnitin, kalp ve damar sağlığını koruyan anti oksidanlar, vücutta şeker metabolizmasını düzenlemeye yardımcı krom gibi bir çok sağlık ve form için gerekli gıda bileşenleri form içecekleri içinde yer almaktadır.

Son olarak belirtilmelidir ki sandığınız gibi bu içeceklerin tadı kötü değil. Geleneksel limonata tadından, sarı meyvelere; narlıdan, portakallıya kadar farklı damak tadına hitap eden form içecekleri raflarda yavaş yavaş yerini almaya başladı.
Siz de sağlığınıza ve formunuza dikkat edin. Form içeceklerini içmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir