Teknoloji

Instagrama gençleri korumak için mola verme özelliği geliyor

Instagram, gençleri zararlı içeriklerden uzaklaştırmak için mola verme özelliği getiriyor Facebook tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre, gençlerin zihinsel sağlığının korunması için popüler sosyal medya platformu Instagrama “mola verme” özelliği geliyor.

Facebook son zamanlarda Instagramın gençlerin zihinsel sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle eleştiri altındaydı. Şirketin küresel ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Nick Clegg, bu durumla mücadele için yeni yöntemlere başvurmaya başlayacaklarını açıkladı.

Clegg tarafından pazar günü yapılan bir açıklamada Instagramın gençleri zararlı içeriklerden uzaklaştırmak için yeni önlemler almaya hazırlandığını belirtti. Başkan yardımcısının CNNe verdiği röportaja göre popüler sosyal medya platformuna gençleri zararlı içeriklerden koruyacak “mola verme” özelliği geliyor.

Önemli bir fark yaratacak
Clegg açıklamalarında şunları söyledi: “Önemli bir fark yaratacağını düşündüğüm birkaç şey tanıtacağız. Sistemimiz, bir gencin aynı içeriğe tekrar tekrar baktığını gözlemlediğinde ve bu içeriğin zararlı olduğunu tespit ettiğinde kullanıcıyı “dürterek” başka içeriklere yönelmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra da Instagramda uzun zaman geçiren gençlere “mola vermesini” söyleyeceği bir özellik de kullanılmaya başlayacak.”

Başkan yardımcısı bu yeni özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağı ile ilgili ise herhangi bir zaman vermedi. The Vergee göre bir Facebook temsilcisi özelliklerin henüz test edilmeye başlamadığını, yakında test edilmeye başlanacağını ifade etti.

Facebook daha önce de bu tarz önlemleri platformlarına getirmeyi planladığını duyurmuştu. Ağustos ayının sonunda yapılan bir açıklamada, Instagramı gençler için daha güvenli yapmak amacıyla platforma “doğum günü zorunluluğu” geleceği belirtilmişti.

Facebook son günlerde gençlere zarar verdiği gerekçesi ile ateş altındaydı. Bu eleştiriler, eski bir Facebook çalışanı olan Francis Haugenin şirket içi bir araştırma sonucunda Instagramın gençlere, özellikle genç yaştaki kızlara, ciddi bir şekilde zarar verdiğini söylemesinin ardından artmıştı.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir