İstanbul Java Günü

İstanbul Java Günü 2011 konferansı; Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde düzenlenecek.

İstanbul Java Günü 2011 konferansı; İstanbul Java Grubu (JUG) tarafından 24 Eylül 2011 cumartesi günü Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsünde düzenlenecek. İstanbul Java Günü 2011 konferansı, dünya çapında ünlü konuşmacıları ağırlıyor. Java Community Process (JCP.ORG) Başkanı Başkanı Patrick Curran konferansın ana konuşmacılarından biri olacak.

Patrick Curran Kimdir ?

Patrick Curran JCP başkanıdır. Patrick bu rolü ile organizyonu devamlı denetler, yeniliklikleri takip eder ve uygular , JCP.org sitesini yönetir, Executive Committee toplantılarına başkanlık eder, Patrick yazılım sektöründe 25 yıllık bir tecrübesi vardır, bunun 20 yılı Sun microsystems’de (artık Oracle) geçmiştir. Uyum testleri konusunda büyük tecrübüye sahiptir, Sun Client Software Group içerisindeki Java Conformance Engineeringekibine başkanlık yapmaktadır.Patrick, W3C (Quality Assurance Working Grubu üyesi ve Quality Assurance Interest Grubu eş başkanı ) , OASIS (Test Assertions Guidelines Technical Committee eşbaşkanı) dahil olmak üzere çeşitli konsorsiyumlar ve toplulukların aktif olarak katılıp destek vermektedir. Patrick blog ‘una ulaşmak için tıklayınız [http://blogs.oracle.com/pcurran/]

Etkinliğin yeri ver zamanı ?
Tarih 24 Eylül 2011 Cumartesi
Saat : 12.30 – 18.30 arası
Yer : Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü – B Conf Salonu (Siyaset Meydanının Yapıldığı Salon)
Etkinlik Ücretsizdir. Lütfen sayfanın sonunda ki formdan kayıt yaptırınız.

Etkinliği kim düzenliyor?

Java Teknolojileri ve Programcıları Derneği – (namı diğer İstanbul Java Grubu) ve Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım ve Bilişim Kulübü

Etkinlik programı
12.45 – Kayıt ve Açılış konuşması

13.00 – 13.50

Konuşmacı : Talip ÖZTÜRK

Hazelcast’in kurucusu olan Talip Ozturk, 1999 yilindan beri Java ile cozumler gelistiriyor. Danisman olarak MIC (Virginia)’de, yazilimci olarak olarak Syncline (Boston) adinda bir start-up sirkette, satis mimari olarakta Itochu Technologies (New York)’te calisti. 2003 yilinda Jini mimarisinin en onemli bileskenlerinden olan JavaSpaces uygulamasi gelistirdi. Dagitik (distributed) programlamaya olan tutkusu 2008 yilinda Hazelcast’i meyve verdi. Hazelcast’ten once Zaman Medya Grubu’nda (Istanbul) IT Direktoru olarak calisti. Talip cok beceremesede haftalik hali saha maclarindan buyuk keyif aliyor.

Konu : Sağlam Javaci Bunlari Bilir!

Detaylar : Bilgi eksikliği nedeniyle yazılımcılar uygulamalarını yanlış veya kötü tasarlayabilir ve kodlayabilir. Javacı her çözümü, yöntemi, kavramı veya Java’nin sunduğu her güçlü özelliği bilmeyebilir ama bazı özellikler ve kavramlar var ki, Javacinin elini güçlendirir, daha doğru kararlar vermesini, daha üretken ve etkileyici olmasını sağlar.

ThreadLocal‘in getirdikleri ve götürdükleri, Dynamic Proxy ile röveşata, şaşırtan gerçekler NIO hakikaten çok mu hızlı ? Concurrency falsoları Performans kavramları gibi daha birçok mevzuyu birlikte inceleyeceğiz.

14.00 – 14.50

Konuşmacı : Çağatay ÇİVİCİ

Çağatay Civici JavaServer Faces Expert Grubunun üyesidir. Popüler PrimeFaces projesinin başkanıdır ve açık kaynaklı Apache MyFaces projesinde PMC üyesidir. Çağatay uluslararası tanınmış bir konuşmacıdır, Jazoon, SpringOne, JAX, W-JAX, JSFSummit, JSFDays gibi uluslararası etkinliklerde sunumlar vermiştir. Ayrıca çokca yerel etkinliklerde yer almıştır. Çağatay 200 fazla Java uygulama geliştiricisini JSF, Spring, EJBs, JPA konularında eğitim vermiştir.

Konu : Gelecek Nesil JSF Bileşen Takımı

Detaylar : Java Server Faces 2.0 RIA uygulamaları oluşturmak için hızlı bir şekilde güçlü bir altyapı sağlar.

PrimeFaces Bileşenleri saysesinde, JSF 2.0 ‘ın gerçek gücünü sizde görün. Bu sunum şu konu başlıklarını kapsayacaktır :javascript kullanmadan JSF – AJAX uygulamaları

JSF Tabanlı original görünümlü iPhone/Android web uygulamaları
Mac OS X masaüstü web klonu

Uydu navigasyon tabanlı mobil uygulamaları

Ajax Push / Comet entegrasyon

15.00 – 15.50

Konuşmacı : Altuğ Bilgin ALTINTAŞ

kodcu.com’un kurucusu olan Altuğ Bilgin Altıntaş 1999 yılından beri profosyonel olarak Java dünyasında çalışmaktadır. İstanbul Java Grubunun kurucusudur (www.jtpd.org). Şu an 5. baskısına hazırlanan Java ve Yazılım tasarımı kitabının yazarıdır. Yazılım uzmanı olarak Koç.net firmasında (İstanbul), Yazılım geliştirme mimarı olarak Hakia firmasında (New York); danışman ve eğitmen olarak başta Toyota, Biletix, Tübitak gibi bir çok kuruşla çalıştı. Şu an kodcu.com da kalite ve test süreçleri konularında danışmanlık ve eğitmenlik faaliyetlerine devam etmektedir.

Konu : Yazılım kalitesinin artırmanın yolları

Detaylar : Kalite lüks mü ? Hataların (bug) az olması o yazılım kaliteli olduğu anlamına mı gelir ? Peki ya diğer hatalar; örneğin yeni isteklerin projeye kolay dahil edilememesi; ya da kullanıcıların ekranları zar zor kullanmaları da hata mıdır ? Bu sorulara cevap verilecek olan bu sunumuda ayrıca aşağıdaki konulardan bahseilecektir :
Toplam kalite yönetimi

Kaliteyi artıracak faydalı kalite araçların tanıtımı
Behavior Driven Development ve kod kalitesi
Projelerinizde hemen uygulayabileceğiniz faydalı öneriler.

16.00 – 16.50

Konuşmacı : Fuad Malikov
Hazelcast’ten önce Fuad finans ve telekom endüstrilerinde, J2EE projelerinde danışman olarak çalıştı. En son IBM’de IT mimarı olarak görev aldı. Uluslararası matematik olimpiyatlarında bronz madalya sahibidir. Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar mühendisliği mezunudur.

Konu : Hazelcast: Java icin ölçeklenebilir veri yapıları.

Detaylar : Günümüzde uygulamalar giderek daha fazla dağıtık yapıya bürünmekteler ve dağıtık programlamanının zor olduğunu her kes bilir. Ama Hazelcast ile bu iş hem kolay, hem de eğlenceli hale dönüşmektedir. Hazelcast açık kaynak kodlu (Apache lisanslı), ileri derecede ölçeklenebilir, Java’dan aşina olduğumuz map, queue, list, set, multimap, topic, lock ve executor service gibi yapıların dağıtık/ bölümlenmiş biçimde uygulamasıdır.

17:00 – 17.50

Konuşmacı : Patrick Curran – JCP Başkanı

Patrick Curran JCP başkanıdır. Patrick bu rölü ile organizyonu devamlı denetler, yeniliklikleri takip eder ve uygular , JCP.org sitesini yönetir, Executive Committee toplantılarına başkanlık eder,Patrick yazılım sektöründe 25 yıllık bir tecrübesi vardır, bunun 20 yılı Sun microsystems’de (artık Oracle) geçmiştir. Uyum testleri konusunda büyük tecrübüye sahiptir, Sun Client Software Group içerisindeki Java Conformance Engineeringekibine başkanlık yapmaktadır.Patrick, W3C (Quality Assurance Working Grubu üyesi ve Quality Assurance Interest Grubu eş başkanı ) , OASIS (Test Assertions Guidelines Technical Committee eşbaşkanı) dahil olmak üzere çeşitli konsorsiyumlar ve toplulukların aktif olarak katılıp destek vermektedir. Patrick blog ‘una ulaşmak için tıklayınız [http://blogs.oracle.com/pcurran/]

Konu : JCP (java community process) ve Java’nın geleceği (Sunum İngilizce olacak)

Detaylar : JCP (java comminity process) Java’nın gelişmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu oturumda sizlere, JCP ‘nin nasıl organize olduğunu ve JSRs (Java Specification Request) nasıl geliştirildiğini anlatacağım. Ayrıca Java platformlarının mevcut durumunu yine bu oturumda sizlerle tartışacağız.Elbette en önemli konulardan birisi JCP ve açık kaynak kod dünyasının arasındaki ilişki ve şeffaflık konularıda sizlerle paylaşıyor olacağım. Son olarak yenilenen süreclerimizi keşfedeceğiz ve sizin buna nasıl katılabileceğiniz konusunu açıklayacağız.Her türlü soru, öneri ve endişelerinizi bu oturumda dile getirebilirsiniz. Sizi dinlemek istiyoruz, sizin bu süreclere aktif olarak katılıp, Java Platformunu hep beraber ilerletmek istiyor ve destekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir