İşte BM nin Cenevre belgesi

Yazar: ,

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Misturanın, İsviçrenin Cenevre kentindeki Suriye konulu görüşmelerde taraflara sunduğu belgede, BM Güvenlik Konseyi kararındaki siyasi geçiş sürecine farklı bir yaklaşım getirmek istediği görüldü.

AA

Misturanın dün Beşşar Esed rejimi ile muhalefet heyetlerine sunduğu ve AAnın BM kaynaklarından elde ettiği belgede, Mistura, görüşmelerin temelinin BM Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı olduğunu belirtiyor.

Belgede, söz konusu kararın güvenilir, kapsayıcı, mezhepsel temellere dayanmayan geçiş yönetimi kurulması, yeni Anayasa için takvim ve sürecin ayarlanması, yeni anayasaya uygun, BM denetiminde özgür ve adil seçimlerin düzenlenmesini içerdiği hatırlatılıyor.

BMGK kararında söz konusu üç meselenin geçici yönetimin kurulmasıyla başlayıp geri kalanların da bu yönetimce ele alınması gerektiği halde, Misturanın yeni bir yaklaşım geliştirdiği görüldü:

Belgede şu ifadeler yer alıyor:

Bu üç (yönetim, anayası, seçim) konuyu paralel şekilde görüşeceğiz. Zaman içinde çalışma grupları kurulmasını önerebilirim… Bu üç konudan herhangi birinde ilerleme, memnuniyetle karşılanacaktır. Her şey üzerinde anlaşılana kadar, hiçbir konuda anlaşılmamış demektir.

BM Temsilcisi, görüşmelerin iki turdan oluşacağını belirterek, sunduğu belgede şunları aktardı:

Bu turda her bir konuya, ikili şekilde görüşmek için birer gün ayrıldı. Her konu için spesifik çalışma planı ve teknik sunumlar önerebiliriz. Her fikrinizi ve sunumunu memnuniyetle karşılarız.

Misturanın doğrudan görüşmelere girmeye açık olduğunu ifade ettiği belgede, tarafların talep etmesi halinde, ateşkes, terörle mücadele ve güven artırıcı önlemlerin de ele alınabileceği belirtildi.

Beş sayfalık belgenin son sayfasında 23 Şubatta başlayan görüşmelerin takviminde, 26 Şubattan itibaren ard arda birer gün ayrılacak şekilde geçiş yönetimi, anayasa ve seçim süreci görüşmelerinin yapılması öneriliyor. 5 Marta ise görüşmelerin yeni turuna hazırlanmak için ara verilmesi isteniyor.

Muhalefet ve rejim, Misturanın kendilerine dün verdiği belgeleri değerlendirmek üzere zaman istemişti.

AA, 22 Şubatta yayınladığı haberinde, Misturanın taraflara sunduğu planda yer alan unsurlara yer vermişti.

Benzer Yazılar

Bir cevap bıraka bilirsin