Kalabalık Sohbetlerde Ne Konuşulur?

Çoğu canlıda olduğu gibi insanlar da birbirleriyle iletişim kurarak hayatlarını devam ettirir. İnsanların karşılıklı kurdukları iletişimin gittikçe uzayarak, karşılıklı konuşma biçiminde olanına ise sohbet adı verilir. Sohbet iki kişinin arasında geçebileceği gibi, kalabalık bir grubun ortak bir konu üzerine tartışmaları ile de gerçekleştirilebilir. Kalabalık gruplarda konuşulan sohbet konuları yaş grupları arasında farklılık gösterebilir.

Genç Kalabalık Sohbet Konuları
 
            Yaşları 15-25 arasında olan genç olarak adlandırabileceğimiz grupta sohbet konuları genellikle okul, üniversite, arkadaşlık veya aşk üzerinedir. Biraz daha açmak gerekirse; düşük olan ders notları, ders çalışma sorunları, gelecek ve sınav kaygısı, ailelerin onlar üzerinde kurduğu baskılar, erkek ya da kız arkadaş sorunları, toplumun güzellik ya da yakışıklılık algısına uymamaktan kaynaklı yakınmalar başlıca sohbet konularıdır.
 
Yetişkin Kalabalık Sohbet Konuları
 
            Yaşları 25-45 arasında değişiklik gösteren yetişkin yaş grubunun genel sohbet konuları iş ve aile hayatı üzerinedir. Çalıştıkları yerde yetkili olan insanların onlara karşı tutumları, çocuklarının okul başarısı, işte ne kadar yoruldukları veya çocuğun gece ağlayarak onları uyutmaması bu sohbet konularına örnek olarak gösterilebilir.
 Annelerimizin yaptığı günlerde ise sohbet konuları çok daha farklıdır. Onlar daha çok komşunun kızının kime kaçtığıyla ya da karşı komşunun oğlunun derslerde ne kadar başarılı olduğuyla ilgilenirler.
 
Yaşlı Kalabalık Sohbet Konuları
 
            Yaşları artık belli bir sınırı geçmiş, oğlunu kızını evlendirmiş ve hayatında pek bir meşgalesi kalmamış olan bu insanlar sohbet konusu olarak genelde yaşadıkları sağlık problemlerini ya da torunlarının başarılarını seçerler. Bel ağrıları, yaşın getirisiyle az görmeye başlayan gözler, az işitmeye başlayan kulaklar ve az işiten kulakların getirisiyle yükselen sesler eşliğinde bayramlarda bol bol bu tür sohbetlere tanık olabilirsiniz.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir