Karaciğeri yoran beslenme alışkanlıkları

Karaciğer sağlığı için tüketilmesi gereken besinler kadar uzak durulması ya da dikkatli tüketilmesi gereken besinler de bulunuyor. İşte karaciğeri yoran sürekli tükettiğimiz o gıdalar

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan karaciğerin yenilenmesinde sağlıklı beslenme büyük bir önem taşıyor. Toksinleri atarak yenilenmeyi karaciğer, zararlı şeyler tüketildiğinde sağlıksız olabiliyor. zman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı karaciğeri yoran besinleri tek tek sıraladı.

Aşırı yağlı et grupları, alkollü içecekler, sucuk, salam, sosis ve pastırma gibi şarküteri ürünleri, yağda kızartılmış yiyecekler, et suyu, tahin, kakaolu gıdalar ve yağlı sosların karaciğeri yorabileceği unutulmamalıdır.

Karaciğer sağlığı için günde mutlaka 2-3 litre su içilmesi gerekir. İçtiğiniz suyun içerisine az miktarda zerdeçal atabilirsiniz. Karaciğer yağlanmasına karşı günlük 30 dakikalık yürüyüşler de ihmal edilmemelidir.

Kötü kolesterol içerikli yiyecekler karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırır. Özellikle yağlı kırmızı et, tereyağı, karides ve yumurta sarısı gibi gıdaların dengeli tüketilmesi gerekiyor. Hayvansal gıdalar, kolesterol seviyeleri bakımından risk taşıyan besinlerdir. Bu tür gıdalar kontrollü tüketilmelidir.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir