Kredi kartı borcunu ödemeyenler için uygulanan faiz silinecek mi?

0
0

CHPnin milyonlarca kredi kartı ve kredi borçlusunun, borcunu ödeyemediği için uygulanan faiz silinecek mi? sorusuna Canikli Cezanın silinmesi BDDKnın yetki alanında değil dedi.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Başbakan Yardımcısı Nurettin Caniklinin yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde 2015 ve 2016 yıllarında ödenemeyen kredi ve kredi kartı borcunun miktarı ile bunlara bankalarca uygulanan gecikme faizi, cezai faiz, temerrüt faizi gibi katlamalı ilavelerin en azından yüzde 50sinin silinmesi düşünülmekte midir, diye sormuştu.

TAKİBE ALINAN KREDİ BORCU 57,2 MİLYAR TL

Canikli, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre takibe alınan kredi borcunun 2015te 47.5 milyar lira; 2016 Kasım ayı itibariyle 57.2 milyar lira olduğunu açıkladı.

BDDKNIN YETKİ KAPSAMINDA DEĞİL

Takibe alınan kredi kartı borcunun ise 2015te 7.6 milyar, 2016 Kasım itibariyle 8.1 milyar lira olduğunu belirten Canikli, bunların ceza faizlerinin yarısının silinip silinmeyeceği sorusuna şöyle yanıt verdi:

Gecikme faizi, cezai faiz, temerrüt faizi gibi tutarların bir kısmının silinmesi hususu 5411 sayılı Kanun ve ilgili diğer mevzuatın verdiği yetkiler çerçevesinde BDDKnın görev ve yetki alanı kapsamında bulunmamaktadır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz