Kuzey Marmara Otoyolu na 2.8 milyar dolarlık finansman

Kuzey Marmara otoyolu projesi için 6 bankanın katılacağı finansman büyüklüğü 2.8 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor.

REUTERS

Kuzey Marmara otoyolu projesi için toplam altı bankanın katılacağı finansman büyüklüğünün yaklaşık 2.8 milyar dolar olması ve finansman kapanışının bu yıl sonunda olması bekleniyor.Finansmana üç büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank Akbank, Garanti Bankası ve QNB Finansbank katılacak.

Konuya yakın kaynak yaptığı açıklamada, İlk etapta bankaların sağlayacağı finansman 2 milyar dolardı. Sonra 2.8 milyar dolara kadar çıkıldı. Bu finansmanda ayrıca yeni oyuncu olarak QNB Finansbank da var şeklinde konuştu.

TOPLAM YATIRIM BEDELİ 7 MİLYAR LİRAYI AŞACAK

Bir başka kaynak da Kuzey Marmara projesine 650 milyon dolar civarında köprü finansmanının da bankalarca sağlandığını belirterek, Kuzey Marmarada da bu sene kapanış bekliyoruz dedi.Kuzey Marmara otoyolu projesinin Avrupa kısmında Kınalı-Odayeri, Asya kısmında Kurtköy-Akyazı kesimi iki ayrı paket halinde Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle geçen sene ihaleye çıkarılmıştı. Toplam yatırım bedeli 7 milyar lirayı aşacak projenin Asya kısmını Limak İnşaat-Cengiz İnşaat ortak girişim grubu; Avrupa kısmını ise Kolin İnşaat-Kalyon İnşaat ortak girişim grubu kazanmıştı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir