KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman sona eriyor

KYK kredi ve burs başvuruları dün başladı. Burs/öğrenim kredisi müracaatlar KYKnin resmi internet sayfasında yapılıyor. KYK burs ve kredi başvurusu için yapılması gereken tüm detayları bu haberimizde sizler için derledik.

Kredi ve Yurtlar Kurumunun (KYK) kredi ve burs başvuruları başladı. Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Başvurular, 12 Ekim Çarşamba günü saat 23.59da kadar e-devlet üzerinden veya kyk.gsb.gov.tr adresinden yapılabilecek. Burs ve kredilerden yurt içinde okuyan öğrenciler, KKTCde okuyanlar ve diğer yabancı ülkelerde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler faydalanabilecek. Kredi ve bursların miktarı 2015-2016 akademik yılında 400 TLydi.

KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, son yaptığı açıklamada birinci sınıf üniversite öğrencilerine de bu yıl ilk kez ekim, kasım, aralık aylarını kapsayacak şekilde burs ve kredi verileceğini söylemişti.

Aksu, “Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz” demişti. Ancak net rakam henüz açıklanmadı.

900 bin öğrenci

Bu yıl 900 bin öğrencinin burs ve kredi için müracat etmesini bekleyen KYK, başvuruların 11 devlet kurumundan doğrulatılmasının ardından kasım ayı itibariyle burs ve kredi sonuçlarını açıklayacak. Burslar, ihtiyaç sahibi öğrencilere devam ettikleri üniversitelerin normal öğrenim süresince karşılıksız verilirken, krediler ise geri ödemeli veriliyor.
Kredinin geri ödemesi de öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle yapılıyor.

Yurtlara öncelik

Burslarda, şehit, gazi çocukları, şehit bekâr ise bekâr kardeşleri, yüzde 40 ve üzerinde engelli öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak veya Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar öncelik tanınıyor.

Ayrıca “Milli Sporcu Belgesi” almış amatör sporcular, ÖSYM sınavında ham puan bazında ilk yüze giren öğrenciler ile terörle mücadeleden köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocukları da öncelikli öğrenciler arasında bulunuyor.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

– Ön lisans öğrencileri,
– Lisans öğrencileri,
-Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),
-İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
-Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,
öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir