EGE Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar, Türk Hava Yollarının (THY) kargoda yüzde 70e varan indirimler sunduğunu belirterek, bu yıl ilk kez Alaşehir ve Sarıgölde dalından kesilen üzümlerin dünyanın birçok noktasına aynı gün gönderileceğini açıkladı.

DHA

Manisada hasadı başlayan sultaniye çekirdeksiz üzümler, bu yıl ilk kez hava kargo ile dünyanın birçok noktasına gönderilmeye başlanacak. Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Rıza Seyyar, hava kargoda Türkiyede üretilen yaş meyve sebze mamullerinin tamamında yüzde 70lik indirim uygulandığını duyurdu. uçtuğu her yere üzüm başta olmak üzere diğer meyve ve sebzelerin gönderileceğini ifade eden Seyyar, şöyle dedi:

Bu indirimler içerisinde en yüksek indirim Arap yarımadasında Medine şehrine oldu. Avrupada çok ciddi indirimlerimiz var. Özellikle Londra, Frankurt, Paris, Münih ile Uzakdoğuda. THYnin uçtuğu her noktada çok ciddi indirimler oldu. Bu da ihracatçıları kamçılayan bir etkendir. İlk 6 ayda hava kargo ile gönderdiğimiz ürünler yaklaşık yüzde 100 arttı. Üzüm ve diğer meyvelerde de aynı yolu izleyeceğiz. İhracatçılar bu konuda ısrarcılar. Birkaç yıl içinde Türkiyedeki yaş meyve ve sebze ürünleri çok ciddi oranda hava kargo yolu ile dünyadaki tüketicilere gidecek. Türkiyeye ve Türk çiftçisine çok ciddi katkılarda bulunacak. Moskova, Saint Petersburg gibi nüfusu 1 milyonun üzerinde olan şehirlerin hemen hemen tamamına hava kargo uçakları iniyor. Rusya için de indirim tarifeden yararlanılıyor. Dünyadaki herhangi bir noktada kısıtlamamız yok. Türk Hava Yollarının uçtuğu her noktaya indirimler yapıldı.

HAVA KARGODA 4 NOKTADAN DİREK UÇUŞ

Hava kargoda İzmir, Ankara, İstanbul ve Adanadan direk uçuşlar olduğunu açıklayan Rıza Seyyar, geçtiğimiz yıllarda çok küçük tonajlarda hava kargo ile üzüm gönderildiğini belirterek, Bu yıl ilk kez çok ciddi rakamlarda hava kargo ile üzüm gönderilecek. İzmirden, Ankaradan, İstanbuldan, Adanadan direk kargo uçuşlar olacak. Kargo şirketi de bu konuda çok istekli. Gerekli yatırımları yaptılar, ilave kapasite artırımı yapıyorlar. Bu saydığım hava alanlarında artı 4 eksi 18 soğuk hava kapasiteleri oluşturdular. Çünkü Türk ihracatçının göndereceği malların aktarma ve bekleme sürelerinde zarar görmemesi gerekiyor. Üründeki soğuk zincir de bozulmamış olacak diye konuştu.

ÜZÜM DALINDAN KESİLDİĞİ GÜN LONDRADA OLACAK

Hava kargonun üzüme de değer katarak hem üretici hem ihracatçıya kazandıracağını belirten Seyyar, şöyle konuştu:

Alaşehirde, Sarıgölde dalından kesilen üzüm aynı gün Londrada bir İngilizin yada Amerikalının masasında meyve olarak tüketilebilecek. Bu da üründe ciddi fiyat artışı getirecek. 60-70 Cente satılan ürünlerimiz 1 Euronun üzerinde fiyat bulacak diye öngörüyoruz. Bu artı değer de Türk ihracatçısına, Türk çiftçisine, Türk sanayicisine dönmüş olacak. Biz bu konuda ihracatçı birlikleri olarak ısrarcıyız. Ülkemize uğurlu olsun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here