Ana Sayfa Genel Haberler Meteorolojiden kavuracak uyarı!

Meteorolojiden kavuracak uyarı!

1
0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü beklenen hava sıcaklık tahminlerini yaptı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, önümüzdeki 3 aylık sıcaklık-yağış tahmin ve değerlendirmelerini açıkladı. Yapılan yazılı açıklamada ; sıcaklığın tüm yurtta bu aylar içerisinde uzun yıllar ortamalarının üzerinde, yağışın ise yurt genelinde uzun yıllar ortamaları civarında olacağı tahmin edildiğini belirtildi. Ayrıca bugün için Batı Karadeniz, Ardahan ve Sakarya’da kuvvetli yağışın beklendiğini açıklandı.

SICAKLIK ORTALAMARIN ÜZERİNDE OLACAK

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün önümüzdeki 3 aylık (Temmuz- Ağustos-Eylül) sıcaklık tahminlerini açıkladı. Bu aylarda sıcaklıkların Marmara, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Kıyı Ege ile Ş.Urfa ve Mardin çevrelerinde uzun yıllar ortalamalarından 1 ila 2 derece daha yüksek, diğer bölgelerde ortalamalardan 0,5 – 1 derece daha yüksek seyredeceği belirtildi. Yağışın ise yine bu aylarda yurt genelinde bütün bölgelerde uzun yıllar ortalamaları civarında, Giresun ve Rize çevrelerinde ortalama değerlerden 20 – 40 kg. daha fazla olacağı tahmin edildi.

YAĞIŞLARDA TÜM BÖLGELERDE ARTIŞ VAR

1 Ekim 2010-30 Haziran 2011 tarihleri arasında 9 aylık dönemde yağışlarda normaline göre % 12 arttı. 01 Ekim 2010 – 30 Haziran 2011 Türkiye geneli yağış ortalaması 648 mm’dir. Aynı dönemde yağışlarda Marmara Bölgesinde % 17, Ege Bölgesinde % 9, Akdeniz Bölgesinde % 15, İç Anadolu Bölgesinde % 41, Karadeniz Bölgesinde % 9, Doğu Anadolu Bölgesinde % 5 ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde % 8 artış kaydedildi.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI DA YÜKSELDİ

Yağışlara parelel olarak ülkemizdeki barajlarda doluluk oranlarında yükselme kaydedildi. İçmesuyu maksatlı barajlarda doluluk oranları İstanbul’da % 87.1, Ankara’da % 47.5, İzmir’de % 57,4 ve Bursa’da % 95,4’e yükselmiştir. Geçen yıl % 79,3 olan enerji maksatlı barajların doluluk oranı ise % 81,6’ya çıktı.

BATI KARADENİZ İLE ARDAHAN VE SAKARYA’DA KUVVETLİ YAĞIŞ

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, sabah saatlerinde Sakarya ile öğle saatlerinden itibaren Batı Karadeniz ve Ardahan çevrelerinde kuvvetli yağış beklendiğini açıkladı.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Kütahya, Çorum, Amasya’nın batı ilçeleri, Rize, Artvin, Kars, Ardahan ve Iğdır çevrelerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Batı Karadeniz ile Sakarya ve Ardahan çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin kuzeybatısında yağışla birlikte 1 ila 3 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve batı, güneydoğu kesimlerde güney ve batı, akşam saatlerinden sonra Marmara’da güney ve doğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli olarak esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Batı Karadeniz ile Sakarya ve Ardahan çevrelerinde lokal olarak kuvvetli olması beklendiğinden oluşabilecek olumsuz şartlara (sel, su baskını, yıldırım düşmesi, vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, doğusu (İstanbul, Balıkesir, Bursa, Yalova, Sakarya, Kocaeli, Bilecik) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinde Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde Balıkesir çevrelerinde sis görülecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, Kütahya ve Afyon çevreleri kısa süreli ve lokal olarak sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu, kuzey kesimleri parçalı ve çok bulutlu, zamanla Ankara, Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Yozgat ve Kırşehir çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren lokal olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, Çorum, Amasya’nın batı ilçeleri ile Rize ve Artvin çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinde Artvin’in Ardanuç, Borçka, Murgul ve Şavşat ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyi parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Kars, Ardahan, Erzurum’un Horasan, İspir, Narman, Oltu, Olur, Şenkaya, Tortum, Uzundere ilçeleri ile akşam saatlerinde Iğdır’ın Aralık ve Tuzluca ilçeleri kısa süreli ve lokal olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların öğle saatlerinden itibaren Ardahan çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz