Moskova da tarihi anlar S-400 ve milyar dolarlık fonda anlaşma

Tahttaki bir Suudi Arabistan Kralının Rusyaya yaptığı ilk resmi ziyarette Kral Selman ve Putin görüştü. İki ülke, 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu kurulması ve S-400 hva savunma sistemi konusunda anlaştı.

milliyet.com.tr

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile Moskovada bir araya geldi. Görüşmenin ardından Rusya ve Suudi Arabistan, 1 milyar dolarlık ortak yatırım fonu için anlaşma imzaladı. Dubai merkezli Arabiya TVye göre, Suudi Arabistan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması için de mutabakata varıldı.

Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Kral Selman, Irakın ve Suriyenin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini söyledi. İran’ın Ortadoğu’yu değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmesini istediklerini vurguladı.

Myanmardan kaçmak zorunda kalan Arakanlı Rohingya Müslümanlarını da hatırlatan Kral, uluslararası toplumun bu soruna müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

İki lider, dünya petrol piyasasınıın istikrarı için birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Putin de Bu, ikili ilişkiler tarihinde Suudi Arabistan Kralının Rusyaya yaptığı ilk ziyaret. Bu ziyaret, başlı başına dönüm niteliğinde bir gelişme. İlişkilerimiz son derece büyük bir tarihe sahip dedi.

Rus lider, Kral Selmanın Suudi Arabistanı ziyaret etme çağrısına olumlu yanıt verdi.

Add your comment

Your email address will not be published.