Müge Anlı 2600 yıllık tarihi eserler buldu!

Müge Anlı 8500 yıllık Antik şehirde iz sürdü. Arkeolojik kazıya katılan Müge Anlı Edirne Enezde antik eser aradı.

Hafta içi her gün atv ekranlarında yayınlanan Tatlı Sertin sunucusu Müge Anlıya geçtiğimiz sezon bir teklif geldi. Emekli öğretmen Celal Karataş, Anlıyı ve ekibini Temmuz ayında Tekirdağ Enezde yapılan kazı çalışmalarına davet etti. Bu davet üzerine Anlı, sezon arasında Edirnenin şirin ilçesi, 8500 yıllık geçmişe sahip olan Enezdeki arkeolojik kazı çalışmalarına katılmak üzere yola çıktı. Enezde Sait Başaran tarafından düzenlenen arkeolojik kazıya Kültür ve Turizm Bakanlığından aldığı izinle katılan Müge Anlı, tarihi eserlerin tahribatına karşı farkındalık sağlamak adına bu projede yer aldı. Anlıyı emekli öğretmen Celal Karataş, Enez Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Sait Başaran karşıladı.

Anlı, burada kazı ekibi ve Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersözle bir araya geldi. Müge Anlı kazı evindeki yemeğin ardından 1978 yılından bu yana Enezin tarihi güzelliğini gün yüzüne çıkaran Prof. Dr. Sait Başaran ve emekli öğretmen Celal Karataşla kısa bir Enez turu attı. Kazı alanına geri dönen Anlı, Helenistik dönem su terazisi nekropolisi alanında, kazı ekibinden arkeologlar eşliğinde çalışmaya başladı.

2600 yıllık tarihi eserleri buldu!
Arkeolojik eserlere merakıyla bilinen Anlı, Enezde kazı alanında amforanın içerisinde tarihi eser aramaya başladı. Arkeolog malzemelerini ustaca kullanan Anlı, anfora içinde önce 2600 yıllık bir tarihi eser buldu. Daha sonra aramaya devam eden Anlı, Yunan mitolojisindeki tanrıçalardan biri olarak adlandırılan pitos mezarından ariballos adı verilen bir esans şişesi buldu. Bir tarihi eser bulmanın heyecanını yaşayan Anlı duygu dolu anlar yaşadı, mutluluğu gözyaşlarıyla birleşti. Anlı, İzleyiciler Müge Anlı her şeyi bulur diyorlardı ama hiç 2600 yıllık bir eseri bulmamıştım. Enez Kaymakamına daveti için ne kadar teşekkür etsem az. Yıllar önce ölen bir şeyi ortaya çıkartıyorsunuz. Çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Burada define yok, tarih var. İşte bu tüm hazinelere bedel. Ortak mirasımız olan bu eserlere sahip çıkalım. Tarihi eserler bizim geleceğe mirasımız diyerek mesaj verdi. (Sabah)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi