Muş ekonomisine Malazgirt piyangosu

Cumhurbaşkanı Erdoğanın Malazgirt Zaferinin her yıl büyük etkinliklerle kutlanacağını açıklaması şehre turizm piyangosu gibi vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Bu sene 26 Ağustos kutlamalarında Malazgirtteyiz. Nasıl her yıl Çanakkaleye gidiyorsak, bundan sonra her yıl Malazgirtteyiz sözleri Muş ekonomisinde piyango etkisi yaptı.

Türklerin Anadoluya gelişinin 946wncı yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Muşta, Cumhurbaşkanının çağrısının ardından ildeki otellerin telefonları durmadı. 21-27 Ağustos tarihleri arasında oteller, öğretmenevi, polisevi, misafirhane ve pansiyonlar yüzde 100 doluluğa ulaşırken, şehre bir saatlik mesafede yer alan Bitlis, Bingöl, Tatvan, Ağrı gibi şehirlerdeki otellere de rezervasyonlar yapıldı. Kutlamalarda 26 adet özel uçağın şehre ineceği belirtilirken, Doğu ve Güneydoğu illerinden karayoluyla yaklaşık 60 oda ve borsa başkanının Malazgirte geleceği vurgulanıyor. Kutlamalar için 100 binin üzerinde insanın Muşa akın edeceği, yemeiçme, konaklama ve alışveriş turizminden şehir ekonomisine 100 milyon TLye yakın bir katkı sağlanacağı öngörülüyor. Tur operatörleri de 2018de bölgeye tur düzenlemeye hazırlanıyor.

ÇEVREDEN TAKVİYE

Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Cengiz, bu yıl yapılacak olan kutlamaların şehirde büyük bir heyecan yarattığını söyledi. Muşa ilk defa bu kadar yüksek sayıda insanın geleceğini belirten Cengiz, Cumhurbaşkanımızın çağrısının ardından bir anda gözler Muşa döndü. İlimize yaklaşık 100 bin kişinin geleceğini tahmin ediyoruz. Muşta otelciler ve esnafımız başta olmak üzere herkeste bir bayram havası oluştu dedi. Etkinlik için valilik ve belediyenin işbirliğinde ciddi bir hazırlık yaptıklarını aktaran Cengiz, Muştan Malazgirte minibüslerle transfer yapacağız. Çevre şehirlerden takviye sağladık diye konuştu. Muşta 12 otel olduğu bilgisini veren Cengiz, pansiyon ve konuk evleriyle birlikte bin yatak kapasitesi olduğunu kaydetti. Cengiz, Muşun bu dönemde doluluk ortalaması yüzde 50 seviyesinde oluyor. Oteller ilk defa bu doluluk oranlarını yakaladı ifadelerini kullandı.

TUR DÜZENLEYECEKLER

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Cumhurbaşkanı Erdoğanın Malazgirt Zaferinin her yıl kutlanması için çağrı yapmasının turizmcileri de heyecanlandırdığını belirtti. Bu çağrının bölgeye olan ilgiyi artıracağını aktaran Çilsal, Biz turizmciler için yeni bir kapı, yeni bir destinasyon açılıyor. Şartların uygun olması halinde 2018de Muş, Bitlis, Bingöl ve Ağrıyı kapsayan kültür turu başlatacağız dedi.

Kaynak: Sabah

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir