Nerede oy kullanacağım? YSK seçmen sorgulama 2017

Seçmen sorgulama işlemi ile vatandaşlar Nerede oy kullanacağım? sorusunun cevabını arıyor. 16 Nisan referandumu için geri sayım sürerken YSK seçmen sorgulama sisteminin bugün hizmete açılacağı duyurulmuştı. YSK internet sitesi ve E-devlet üzerinden seçmen sorgulama işlemi kolaylıkla yapabilecek.

Seçmen sorgulama işlemi ile vatandaşlar referandumda nerede oy kullanacağını öğrenebilecek. Oy kullanma hakkına sahip olan vatandaşlar, e-devlet ve YSK internet sitesi üzerinden kütüğünün nereye kayıtlı olduğunu öğrenebilecek.

YSK daha önce sandık bilgierinin 14 Mart tarihinden sonra açıklanacağını duyurmuştu.

Seçmen sorgulama için ;

• Seçmen sorgulama için ilk olarak yapmanız gereken https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine giriş yapmak olacaktır.
• Daha sonra ise karşınıza çıkacak olan sayfada ilk olarak yapmanız gereken nüfusun kayıtlı olduğu ili belirlemeniz olacaktır.

• Bir sonraki işlemde yani daha sonra ki adımda sizden girmenizi istenilen bilgi ise TC kimlik numaranızdır.

• Daha sonra ise nüfus cüzdanınızda yer alan sıra numaranızı sıra no yazan alana girmeniz gerekmektedir.

• Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra son olarak resim doğrulama yazan bölümün yanında yer alan harf ve rakamları yine aynı kısmın altında yer alan kutucuğa eksiksiz girdikten sonra sorgulamanızı yapabilirsiniz.

REFERANDUM NE ZAMAN?

Anayasa değişikliği hakkında yapılacak olan referandum 16 Nisan Pazar günü yapılacak.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir