Nesli tükenmekte olan benekli semender bulundu

Osmaniyenin Sumbas ilçesinde bir kişi, evinin bahçesinde nesli tükenmekte olan sarı benekli semender buldu.

İlçeye bağlı Akdam köyünde yaşayan Arif Cankurt evinin bahçesinde otlar arasında sarı benekleri olan siyah renkli, iri bir kertenkeleyi andıran sürüngen gördü. Hayvanı yakalayan Cankurt daha sonra bir kutuya koyarak evine getirdi. Yakınlarına bulduğu sürüngenden bahseden Arif Cankurt internetten yaptığı araştırmada, bunun Anadolu semenderi veya benekli semender olarak adlandırılan ve dünya genelinde nesli tükenmekte olan sürüngen olduğunu öğrendi.

ÇUKUROVA DA CEMRE OLARAK BİLİNİYOR

Daha önce hiç böyle bir sürüngen ile karşılaşmadığını ve ilk defa gördüğünü belirten Arif Cankurt, Oğluma internetten bak bakalım bu hayvan neymiş dedim. Ben daha önce böyle bir şey ile karşılaşmadım. Aldım kutuya koydum eve getirdim. Önüne marul yaprağı ve yeşillik koydum. Baktım yemiyor. Birkaç gün evde baktım. Ama ne yer ne içer bilmediğim için ben de doğal ortamına bırakma kararı aldım. Kendi yiyeceğini kendi bulur dedi.

Benekli semender yörede bazı köylüler tarafından biliniyor. Cemre düştükten sonra ortaya çıktığına inanılan semender Çukurovada yağmurcuk ve cemre olarak da adlandırılıyor. Boyları 8 ile 20 cm arasında değişen semenderin dünya genelinde 40a yakın türü bulunuyor. Hem su da hem de karada yaşayan semender dünya genelinde nesli tükenmekte olan sürüngen kategorisinde.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir