380 milyon dolarlık Bitcoin kaybetti, hayatı kabusa döndü!

09.07.2021
44
380 milyon dolarlık Bitcoin kaybetti, hayatı kabusa döndü!

380 milyon dolarlık Bitcoin kaybetti, hayatı kabusa döndü! 35 yaşındaki BT çalışanı, 380 milyon dolar değerindeki Bitcoin servetini yanlışlıkla çöp kutusuna attı. Fark ettiğinde iş işten geçmişti

Büyük Britanyadaki Birleşik Krallık ülkelerinden Gallerda yaşayan İngiliz bir adam, 275 milyon sterlin (yaklaşık 380 milyon dolar) değerindeki Bitcoin servetini “yanlışlıkla” çöpe attı. Sekiz yıl önce gerçekleşen olaydan ötürü hayatı adeta kabusa dönen James Howells şehirdeki çöplerin biriktirildiği devasa bölgede 1 yıl sürecek bir arama çalışması yapmak istiyor.

BT uzmanı olarak görev yapan James Howells 2013 yılında ofisini temizlerken, Bitcoin servetine ait hesap bilgilerini depoladığı hard diskini kazara çöp kutusuna attı. Bunun farkına vardığında ise iş işten geçmişti, belediye çalışanları çöpleri toplarken o diski de almıştı. 35 yaşındaki vatandaş kripto parasını kurtarmak için varlığının büyük bir kısmını gözden çıkarsa da, işi kolay değil.

Bitcoin kurtarma operasyonuna belediyeden izin çıkmadı!
Alanında uzman mühendis, çevreci ve veri kurtarma uzmanlarıyla çalışan James Howells araştırmalarında kullanmak üzere yapay zeka destekli teknolojiler ve X-ray cihazlarından da faydalanacak. Bunun için ciddi bir bütçe ayıran Howellsin başı Newport yetkilileriyle dertte. Zira kentin yerel yönetimi arama izni vermiyor. Howells, belediyeye toplam 55 milyon sterlin değerinde Bitcoin teklif etse de muhataplarını bir türlü ikna edemedi.

bitcoin
Arama çalışmalarında kullanacağı teknolojilerden bahseden James Howells, sabit diskiyle benzer boyutlardaki tüm öğeleri tanımlayacak bir yapay zeka destekli cihaza sahip olduğunu açıkladı. Çevreye zarar vermemek adına kazı uzmanları ve alanında yetkin mühendislerle çalıştığını dile getirdi. Dünyanın en iyi veri kurtarma uzmanlarıyla ortaklaşa hareke ettiğini sözlerine ekleyen Howells, yerel yönetimden izin çıkmadığını ifade etti.

Yöneticilerin kendisini dinlemeye bile tenezzül etmediğini aktaran James Howells şöyle konuştu:

Tek istediğim, davamı karar merciine sunmak. Eğer hala “hayır” derlerse öyle olsun, ama bunu bile yapmıyorlar. Beni dinlerlerse bunun aslında risk teşkil etmediğini anlarlar. Ocak ayında 55 milyon sterlin teklif ettim ama şu anda işin içine ne kadar para girerse girsin kabul etmiyorlar.

Sabit diskinin 200 metrekarelik bir alanda olduğunu tespit ettiğini söylene James Howells, bölgenin uydu fotoğraflarını incelediğini ve 15 metre derinlikte olabileceğini aktardı. Ek olarak 300 bin ile 400 bin atık incelemeleri gerektiğinin altını çizdi. Ancak belediye izin vermediği müddetçe tüm bu planlamalar boşa çıkıyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/380-milyon-dolarlik-bitcoin-kaybetti-hayati-kabusa-dondu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.