6 saatten az uyuduğumuzda vücudumuza neler olur?

6 saatten az uyuduğumuzda vücudumuza neler olur? Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, yetişkin ve çocuk bireylerde sağlıklı uykunun önemi hakkında bilgi verdi

Çocuklarda en az 7 saat uykunun gerekli olduğunu belirten Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, 6 saatin altında uyuyan yetişkinlerde ise özellikle alzheimer, kanser ve kısırlık gibi hastalıklarla kilo verme problemi görüldüğünü dile getirdi.
2
Kilo vermek uyku esnasında salgılanan iki önemli hormona bağlıdır. Bunlardan ilki ghrelin adı verilen hormondur. Gece 00.00 ile 03.00 arasında uyunmadığı takdirde ghrelin denilen hormon özellikle karbonhidrat tüketmeyi tetikler.

3
Bir gece 00.00 ile 03.00 arasında uykusuz geçirdiniz ve acıktınız, buzdolabına gittiniz. Buzdolabına gittiğiniz zaman orada bir yerde dondurma var bir yerde de salata var. Hangisini tercih edersiniz? Dondurmayı tercih edersiniz.
4
Aslında bu sizin tercihiniz değil. Ghrelin hormonu size diyor ki; Dondurmayı ye, şekeri ye, karbonhidratı tüket. Dolayısıyla bizim tercihimizi yapan bu içimizdeki ghrelin dediğimiz hormon. Demek ki uyumadığımız takdirde, gece 00.00 ile 03.00 arasını uykuda geçirmediğimiz takdirde durmadan vücut karbonhidrat tüketmeyi istiyor

5
İkincisi ise büyüme hormonu. Bu hormonun özelliği çocukları büyütür. Yaşlılardaysa ya da ergenliğe gelmiş insanlardaysa erkeklerde göbek yağlarını, kadınlarda ise basen yağlarını eritir.
6
Aynı zamanda kaslı olmamızı sağlar. Bu hormon ne zaman salgılanır? Sadece gecenin ilk yarısında, yani saat 23.00 ile 03.00 arasında salınır.

7
Siz bir gece uyumadınız, saat 3ü geçirdiniz ki şu an özellikle o sıkıntıları çekiyoruz. Bu saatleri uykusuz geçirdiğiniz için bu hormon salınmayacak. Dolayısıyla doğal olarak da bu hormon olmadığı için istediğiniz kadar diyet yapın, diyetisyene gidin. Sizden şu sözü duyacağız: Hocam ben su içsem yarıyor. İşte bunun sebebi vücudunuzun metabolizmasının yavaşlamış olması. Dolayısıyla growth hormonunun salınmaması size kilo aldırıyor.
8
Mutlaka en az 6 saat uyku tavsiye ediliyor. 6 saatin altında uyuyanlarda yapılan çalışmalarda şunu göstermişler, birincisi kilo almışsınız. Büyüme hormonu salınmaz, ghrelin salınır şekerlere karşı ilginiz artar.

9
İki alzheimer hastalığı. Biliyorsunuz insan ömrünün uzamasıyla beraber iki kişiden bir kişide artık 80 yaş üzerinde görülmeye başladı. Ayrıyeten 6 saatin altında uyuyan, mesela 4 saatin altında uyumuş önümüzde örnekler var.
10
Margaret Thatcher 4 saatin altında, Ronald Reagan 4 saatin altında uyurdu. Bu ikisi de alzheimer hastası olmuştur. Yani 6 saatin altında uyumak alzheimer hastalığına sebep olur

11
6 saatin altında uyumak hormonal kanserlere de yol açabilir. Özellikle hormonal kanserler dediğimiz meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanseri artar. Bir araştırmada gece uyumayan, gece nöbet tutan hemşirelerde kanserin yüzde 200 daha fazla arttığı gösterilmiştir.
12
6 saatin altında uyuyan erkeklerde vücudundaki erkeklik hormonu seviyesi, kendilerinden 10 sene daha yaşlı bir erkeğin erkeklik hormonu seviyesine düşer. Dolayısıyla kısırlığa da sebep olabilir.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.