ABD de MBA endeksleri düşüş gösterdi

ABD de İpotek Bankaları Birliği ipotek başvuru araştırmasına göre,17 Şubat haftasında mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 2,0 düşüşle 371,5 puan oldu.

ABDde İpotek Bankaları Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, 17 Şubat haftasında mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 2,0 düşüşle 371,5 puan oldu. Geçen hafta endeks 379,0 seviyesindeydi.

ABD Mortgage piyasası endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit/değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.

ABD Mortgage Bankalar Birliği (Mortgage Bankers Association of America-MBA) tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı dönemde satınalma endeksi yüzde 2,8 düşüşle 216,9 puan, refinans endeksi yüzde 1,0 düşüşle 1.227,6 puan oldu. Geçen hafta Satınalma endeksi 223,1 puan, refinans endeksi ise 1.239,6 puan seviyesinde bulunuyordu.

MBA satın alma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks,
tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.