ABD Yemene 165 milyon dolar insani yardım yapacak

Biden yönetimi, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemene 165 milyon dolar daha yardım yapacağını açıkladı.

ABDnin Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking, yaptığı açıklamada, Yemende tekrar baş gösteren kıtlık tehlikesine karşı çabaları desteklediklerini ve ilave yardım yapacaklarını duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM), dünyada en kötü kıtlıklardan birisiyle karşı karşıya olan Yemende insani yardım faaliyetlerinin desteklenmesi için 2021de 4 milyar dolar gerektiği çağrısı yapıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemende, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Mart 2015ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede 6 yıldan fazla süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemende, iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BMye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemende, nüfusun yüzde 80i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.