Almanya tahvillerinin faizleri dibi gördü

Almanyada iki yıllık hazine tahvillerinin faizleri, güvenli liman talebinin sürmesiyle rekor seviyeye düştü.

Almanyada iki yıl vadeli hazine tahvillerinin kazançlarını dördüncü güne taşımasıyla birlikte faizler rekor düşük seviyelere geriledi.

Fransada önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin giderek artan endişeler nedeniyle yükselen güvenli varlık talebi, Almanya tahvillerinin yükselişinde etkili oldu.

Almanya iki yıllık hazine tahvilleri ve benzer vadeli ABD hazine tahvillerinin arasındaki faiz farkı yaklaşık 17 yılın zirvesine tırmandı. Fransa seçimlerine ilişkin anketlerin, Avrupa Birliği (AB) karşıtı aday Marine Le Pene olan desteğin arttığını işaret etmesi, bölgeye yönelik endişelerin sürmesinde önemli bir rol oynadı.

Almanyada iki yıl vadeli tahvillerin faizi beş baz puan azalarak, eksi yüzde 0.915 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Almanya ve ABD iki yılları arasında faiz farkı 213 baz puana çıkarak, kapanış fiyatları bazında Mart 2000den bu yana zirveye tırmandı.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.