Araştırmaya göre erkekler kadınlardan daha fazla iklim değişikliğine sebep oluyor

Araştırmaya göre erkekler kadınlardan daha fazla iklim değişikliğine sebep oluyor Journal for Industrial Ecologyde yayınlanan iklim değişikliği araştırmasına göre erkekler kadınlardan çok daha fazla iklim değişikliğine yol açarak gezegene zarar veriyor.

Avrupalı araştırmacılardan oluşan bir ekip yaptığı araştırmada İsveçli erkek ve kadınların satın alma alışkanlıklarını karşılaştırarak bunun iklim değişikliğine olan etkilerini gözlemledi. Journal for Industrial Ecology isimli akademik dergide yayınlanan araştırmada erkeklerin kadınlardan yüzde 16 daha fazla karbon salınımına neden olduğu gözlemlendi.

Araştırmacılardan Annika Carlison yaptığı açıklamada, “Erkekler kadınların satın alma alışkanlıklarından bir şeyler öğrenerek daha az karbon salınımına neden olan ürünlere yönelebilir” ifadelerini kullandı.

Erkekler arabalara daha çok para harcıyor
Çalışmada oluşan farkın en büyük sebebi olarak erkeklerin arabalara ve benzine daha fazla para harcamaları gösterildi. Ayrıca erkeklerin karbon emisyonuna sebep olarak gösterilen et türlerini, alkolü ve tütün ürünlerini daha çok tükettiği de gözlemlendi. İnsanlar bunların çok küçük detaylar olduğunu düşünse de araştırmacılara göre bu detaylar gezegenin geleceği için önemli bir rol oynayabilir.

Bilim insanları erkekler ve kadınlar arasındaki bu karşılaştırmanın gerekli politikaları belirlemek için doğru olduğunu düşünüyor ve erkeklerin benzinli araba kullanımını azaltmada etkili olabileceğini ifade ediyor. Araştırmacılar ayrıca, dünya hükümetlerinin de bu karşılaştırmayı insanlara açıklaması gerektiğinin önemli olduğunu düşünüyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.