Aşk Nedir Aşkın Tanımı Aşk Nedemektir

Aşk Nedir ? Aşk ele alındığında çok farklı bir kavramdır. Normalde 3 harften oluşur. AŞK! çok kısa bir sözcük değil mi ? Ama kısa olduğu kadar acı ve mutluluk veren bir sözcüktür. Bu kadar kısa olupta söylendiği anda, okunduğu anda veya duyulduğu anda insanın dikkatini çekerek, insanın içerisinde birşeyler kıpırdatan bilen başka birşey varmı. Bu kadar kısa olupta uğruna ölünen, sizi öldüren, insanı yemekten içmekten kesen veya insanı deli eden bir sözcük var mı ? Eğer aşk kelimesi normal bir sözcük olsaydı, yaşanan gerçeklikleri anlatmasaydı bizi bu kadar ilgilendiren bir şey olur muydu ?

Aşk her toplumda farklı şekillerde yaşanır. Bu farklılık ise insanların yaşadığı toplumsal, kültürel ve insanların yetişme tarzları ve değerleridi.

Geçimş tarihte ve yakın tarihte aşk ile ilgili birçok tanım yapışmıştır. Gelecektete yapılmaya sürekli devam edecektir. Geçmiş ve günümüzde aşk ile ilgil birçok roman, öykü, türkü şarkı tarzı şeyler vardır.

Aşk konusu sadece yazdığımız sanat dallarında ve edebiyatta yer almamaktadır. Bununla beraber felsefedede yer alan bir konudur. Bazı filozoflar aşkı bir varlık olarak ele alıp Aşk Nedir ? sorunun cevabını yanıtlamaya çalışmışlardır. Mesela Schopenhauer’in aşkım metafiziği gibi örnekler verilebilir. Ayrıca bilim adamları, psikologlar aşk konusu üzerine eserler ortaya çıkartmışlardır.

Aşk bilimsel olarak, sanatsal olarak veya felsefi olarak ele alınsada, aşkı bir varlık, bir olgu olarak gören ve belirlemeye çalışan her uğraşın zemininde, bunu yapmaya çalışan insanın, kendi öznel,, deneyimleri, anlanlandırması, hayalleri; yaşamış olduğu koşullarda tercihlerini hem kendisi hemde diğer insanların gözünde gerçekleştirme çabası vardır. Aşkın bazı tanımlamaları şöyledir

Aşk Şiddettir
Aşk Tutkudur
Aşk İradedir
Aşk Uysallıktır
Aşk Sahibine Yaltaklanmaktır
Aşk Sadakattir.

Bu tanımların her birinde bireysel yaşantılar ve bunlarla beraber öznel adlandırma vardır. Bu tanımlar gerçekliğini esas olarak, tanımı yapan kişinin aşk olarak gördüğü ilişkiden çıkmıştır.
Aşkın Bazı Tanımları Şöyledir ;

Aşk, korumaktir. Sorumluluktur.
Aşk, asla anlatilmayacak hikayelerdir.
Aşk, pencereden disariya baktiginda kiminle oldugunu hatirlamaktir. Düsüncedir.
Aşk, kocaman yatagin üçte birine sıkışmaktır. Yakinliktir.
Aşk, gecenin bir vaktinde sen uyu, benim gitmem gerek dediginizde,uyanik kalip seni biraz daha görmeyi tercih ederim cevabini almaktir. Sicakliktir.
Aşk, saatin kaç oldugunu bilip aldirmamaktir. Neşedir
Aşk, sizi kucaklayan kollarin, gittikçe daha çok sarilmasidir.Mutluluktur.
aşk , aynı anda hem ağlamak hem de gülmektir
Aşk karışılık beklemeden yapılan sevgi gösterisidir.
Aşk bulunması çok zor bir mutluluktur.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.