Avrupa Birliği yurt dışından iğne bile gelse vergilendirecek

Avrupa Birliği yurt dışından iğne bile gelse vergilendirecek Avrupa Birliği yeni düzenleme ile yurt dışından sipariş verilen ürünlere fiyatlandırma gözetmeksizin vergi uygulama kararı aldı. Karar 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak.

Ülkemizde bir dönem özellikle Çinli elektronik ticaret sitelerinden alışveriş yapmak inanılmaz popülerdi. Kimilerinin bir mesleğe bile çevirdiği Çin alışveriş koridoru devletin fiyata bakmaksızın yurt dışından gelen paketlere vergi koyması sonrasında ve pandeminin de etkisiyle oldukça düşük seviyelere indi.

Avrupa Birliği de aynı doğrultuda
Aslında daha önce belirli bir fiyat üzerine vergi uygulanıyordu ancak gelen paketlerde fiyatların düşük gösterilmesi veya hediye süsü verilmesi gibi nedenler suiistimale neden oluyordu. Sonrasında devlet tüm paketlere vergilendirme uygulamaya başladı.

Şimdi Avrupa Birliği de yurt dışından gelen paketlere fiyat miktarı gözetmeksizin vergi uygulamaya başlıyor. Daha önce 22 Avro altına herhangi bir vergi uygulanmıyordu ancak bu suiistimal ediliyordu.

Elbette yeni vergi düzenlemesine tepkiler var. Kimileri Birliğin daha fazla vergi toplamak için bunu yaptığını düşünüyor. Yerli firmaların çok düşük Çin ürünlerinden olumsuz etkilendiğini söyleyenler de var. Bazıları ise Uygurlara soykırım ile suçlanan Çin mallarının kıtadaki etkisinin azaltılması adımı olduğuna inanıyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.