BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantına karşı etkinlik oranı tekrar açıklandı

Sağlık

BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantına karşı etkinlik oranı tekrar açıklandı Yakın zamanda New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışmada BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantına karşı etkinlik oranı en doğru şekilde açıklandı.

Bilindiği üzere BioNTech/Pfizer aşısının SARS-CoV-2 Delta varyantı karşısındaki etkinlik oranı daha önce açıklanmıştı. Aşının geliştiricilerinden olan Prof. Dr. Uğur Şahin aşısının Delta varyantına karşı da koruma gösterdiği söylemişti ancak ne kadarlık bir korumaya sahip olduğunu söylememişti.

Pfizerın İsraildeki laboratuvarında yapılan küçük bir araştırmada Delta varyantına karşı etkinlik oranı %90 olarak açıklanmıştı. Ancak hemen İsraildeki Ynet haber sitesinin İsrail Sağlık Bakanlığı verilerine dayanarak yaptığı haberde BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantı karşısında etkinlik oranının %64 olduğu duyuruldu. Ama bu bilgilerin hiçbirisi akademik çalışmadan gelmiyordu.

Şimdi New England Journal of Medicine tıp dergisinde yayınlanan bir çalışmada iki doz BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantı karşısındaki etkinlik oranı %88 olarak açıklandı. Bununla birlikte çalışmada AstraZeneca aşısının Delta varyantı karşısındaki etkinlik oranı da iki dozun ardından %67 olarak çıktı.

Bu araştırmanın en büyük bulgularından birisi bu aşıların ancak iki dozda gerçek bir koruma sağladığı. Tek dozlarda her iki aşı da %30 civarı koruma sağlıyor. Öte yandan yayınlana bu çalışma BioNTech/Pfizer aşısının Delta varyantı karşısındaki etkinlik oranını en doğru şekilde aktaran çalışma niteliğini taşıyor.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.