Doğum sonrası saç dökülmesi

15.04.2011
52
Doğum sonrası saç dökülmesi

Bazı annelerde doğum sonrası saç dökülmesi sorunu yaşanmaktadır. Doğum sonrasında saç dökülmesinin hangi sebeplerden kaynaklandığı ve nasıl tedavi edileceğiyle alakalı bilgileri uzmanlar açıkladı.

Hamilelik boyunca ve hamilelikten sonra görülen saç dökülmeleri çok sık rastlanan bir durumdur ve annelerin bu konuda hiçbir şekilde endişelenmemeleri gerekir. Bu çok doğal bir süreçtir. Bazı anneler bu durumda çok ciddi saç dökülmeleri ile karşı karşıya kalabilir. Hormonsal dengesizlikler hamilelik döneminde görülen saç dökülmelerinin asıl nedenidir. Bir kadın hamile olduğunda vücudundaki hormonlarda değişiklikler olur ve bu değişiklikler saç kayıplarına neden olabilir.

Hamilelikte görülen saç dökülmeleri genelde geçicidir ve doğumdan sonra 6-10 ay içerisinde düzelir. Bazı kadınlarda bu saç dökülme durumu hamilelikten sonra da görülebilir ve bu da yine önemli bir sorun değildir. Hamilelikte sonra görülen saç dökülmelerinin nedeni de hormonsaldır. Hamilelik sırasında değişiklik gösteren hormonlar normale dönmeye başlar ve bu da saç dökülmelerine neden olur.

Hamilelikte Saç Dökülmelerinin Nedenleri

Östrojen hormonunda gözlemlenen değişiklikler

Hamilelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar

Hamilelikten önce kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin bırakılması ve bu nedenle vücutta gözlemlenen hormonsal değişiklikler

Hamilelikte ve hamilelik sonrası dönemde beslenme bozuklukları

Hamilelik süresinde demir kaybı

Hamilelikteki Saç Dökülmelerini Önleme Yöntemleri

Saçınıza zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağını sürün. Rahatlamanıza yardımcı olacak bu yağlar saç dökülmelerini de önler.

Hamilelik boyunca doğru beslenmeye özen gösterin. Daha fazla yeşil yapraklı sebze ve meyveleri tüketin.

Saç boyaları gibi kimyasalları içeren saç ürünlerini kullanmayın.

Hamilelik süresince saç kökleri zayıflar. Bu süre zarfından saçlarınızı çok fazla taramamaya özen gösterin.

Doktorunuza danışarak saç dökülmelerini önlemeye yardımcı kozmetik ürünlerini ve ilaçlarını kullanın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.