E-ticaret Sevgililer Gününde 400 milyona yakın ciro yaptı

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun 14 Şubatta erkekler çiçek, kadınlar gömlek aldı. Türkiyede sitelere giren her iki kişiden biri alışveriş yapıyor dedi.

İHA

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, özel haftalarda cirolarının yüzde 20 ile 30 arasında artığını belirterek, 14 Şubat Sevgililer Gününü kapsayan haftada E-ticaret cirosunun 400 milyona yaklaştığını söyledi.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, e-ticaret ile ilgili İHAya özel açıklamalarda bulundu. Türk e-ticaretinin 2000li yıllarda inşa edilmeye başlandığını söyleyen Orhun, Kurulan her e-ticaret şirketi buna çok önem verdi. Burada hata yapmamak çok önemli. Bugüne kadar hatasız geldik diyebilirim. O yüzden tüketicilerde güven inşa etmiş durumdayız. Özelikle tüketiciler tarafında kredi kartını internette kullanmalı mıyım? diye bir soru işareti kafalarında yok. Bunu da şurada görüyoruz internet üzerinden yapılan ödemelerin yüzde 90ından fazlası kredi kartıyla yapılıyor. 15 milyonu aşkın kullanıcıdan söz ediyoruz. Dolayısıyla her hanede e-ticaret kullanılıyor. Bu da aslında güvenin inşa edildiğinin göstergesi dedi.

TÜRKİYEDE SİTELERE GİREN HER İKİ KİŞİDEN BİRİ ALIŞVERİŞ YAPIYOR

Tüketicilerin e-ticareti kullanmasının sebeplerinin öncelikle baktığımız günümüzde zaman elzem bir durumda, zaman konusunda büyük avantajlar sağlıyor. Çok hızlı sipariş verebiliyorsunuz, siparişinizi bir ya da iki gün içinde kapınızda teslim alıyorsunuz diyen Hakan Orhun, tüm bunların yanı sıra e-ticaret kullanıcılar açısından kıyaslamanın çok kolay olduğu bir mecra olduğu için fiyatlar ve kampanyalar açısından tüketicilere büyük iyilikler sağladığını söyledi.

E-ticaretin, tüketicilere hem zaman hem de avantajlar sağladığının vurgulayan ETİD Başkanı, Türkiyede e-ticaret kullanıcılarının 15 milyon civarında ama sitelerin kullanıcılarına bakıldığında 25-30 milyon rakamlardan söz edilmenin mümkün olduğunu belirtti. Ayrıca Orhun, Türkiyede sitelere giren her iki kişiden birinin de alışveriş yaptığını açıkladı.

ÖZEL HAFTALAR BİZİM CİROMUZU YÜZDE 20 İLE 30 ARASINDA ARTIRIR?

E-ticaretin rutin haftalarında alışveriş tutarının 300 milyon seviyesinde olduğunu bildiren Orhun, Sevgililer günü, Anneler Günü gibi özel haftalar olduğunda cironun yüzde 20 ile 30 arasında arttığını, dolayısıyla Sevgililer Gününü kapsayan haftadaki cironun kendi tahminine göre 400 milyon TLye yaklaştığı söyledi.

Sevgililer Gününe erkeklerin daha çok önem verdiğini belirten Orhun, Hediye satışlarında erkekler ön planda ama kart kullanımında erkekler ön planda olsa da hane olarak düşündüğümüzde alışverişi yapan kadında olabilir. İnternetten alışverişlerde erkek kadın neredeyse yakın ama hediye bakımından erkek biraz daha yukarıda şeklinde konuştu.

ERKEKLER çiçek, KADINLAR GÖMLEK TERCİH EDİYOR?

ETİD Başkanı Orhun, alışveriş yapanların tercihleri ile ilgili şunları söyledi: Sevgililer günü hediyeleri 50 ile 100 lira arasında seçilen hediyeler genelde. Erkekler çiçek öncelikli davranıyorlar. Bunun yanı sıra mücevher tabi ki önemli, küpe kolye gibi. Kadınlar ise gömlek tercih ediliyor genelde. E-ticaret her sene yüzde 30 ile 50 arasında büyümekte ancak iki seneyi kıyasladığımızda, bu büyümenin biraz bu rakamların altında kaldığını görüyoruz. 2016 yılında yüzde 20 civarında büyümekten söz etmek mümkün.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.