FED Başkanından kritik faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, faiz artışlarına devam etmek için gereğinden uzun süre beklemenin akıllıca olmayacağını belirterek, Eğer istihdam ve enflasyon beklentiler doğrultusunda gelişirse gelecek toplantılarda politika faizinde ek ayarlamalar yapmak uygun olur. dedi.

AA

Yellen, ABD Senatosu Bankacılık Komitesinde ülke ekonomisinin genel durumu ve FEDin politikaları hakkında sunum yaptı.

Amerikan ekonomisinin, FEDin hedeflerine doğru ilerlemeyi ve ılımlı büyümeyi sürdürdüğünü anlatan Yellen, iş dünyasındaki güvenin son dönemde yükseldiğini dile getirdi.

Yellen, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iş gücü piyasasındaki iyileşme ve enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlemeye devam etmesini beklediğini vurgulayarak, Komite gelecek toplantılarda istidam ve enflasyonun bu beklentiler doğrultusunda gelişip gelişmediğini değerlendirecek. Eğer istihdam ve ve enflasyon beklentiler doğrultusunda gelişirse gelecek toplantılarda politika faizinde ek ayarlamalar yapmak uygun olur. diye konuştu.

FEDin faiz artırmak için uzun süre beklemesinin risklerine de dikkati çeken Yellen, sözlerini şöyle sürdürdü:

Daha önce belirttiğim gibi gevşek para politikasının sıkılaştırılması için gereğinden uzun beklemek akıllıca olmaz çünkü muhtemelen FOMCnin faizleri hızlı artırmasını gerektirir. Bu finansal piyasaların bozulması ve ekonominin resesyona sürüklenmesi riskine yol açabilir.

FED Başkanı Yellen, bu nedenle ekonomiyi dengede tutacak kademeli faiz artışlarına devam edilmesinden yana olduğunu dile getirdi.

Bu arada Yellenin açıklamaları, doların yükselmesine neden oldu. Güne 1,0615 seviyelerinde başlayan avro/dolar paritesi, sunum devam ederken 1,0574e geriledi. Dolar/yen paritesi ise 113,35ten114,32ye yükseldi. Gün içinde 3,64ün altına gerileyen dolar/Türk lirası paritesi ise şu sıralar 3,6685-3,6690 bandında denge arıyor.

Öte yandan, altının onsu 1,228 dolardan 1,224 dolara gerilerken, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı yüzde 1,35 artışla 56,35 dolara yükseldi.

ABD Merkez Bankası ( FED) Başkanı Janet Yellen, göçmenlerin iş gücününün genişlemesi için önem taşıdığını belirterek, Göçü yavaşlatmak büyüme hızını düşürebilir dedi.

Yellen, ABD Senatosu Bankacılık Komitesinde ülke ekonomisi ve para politikası hakkında sunum yaptı ve senatörlerin sorularını yanıtladı.

FEDin faiz artırım kararlarında yeni yönetimin ekonomi politikalarını göz önüne alacağını belirten Yellen, vergi sistemi, finansal düzenlemeler, sağlık ve göçmenlikle ilgili değişikliklerin ekonomiyi etkileyeceğini dile getirdi.

Yellen, bir soru üzerine, göçmenlerin Amerikan ekonomisinin büyümesine katkı sağladığını vurgulayarak, Göç iş gücünün genişlemesinde önemli bir faktör oldu. Bu nedenle, göçün yavaşlaması büyüme hızını düşürebilir değerlendirmesini yaptı.

Sağlık sisteminde yapılacak değişikliklerin, Amerikan ekonomisinin yaklaşık yüzde 70ini oluşturan tüketici harcamalarını yakından ilgilendirdiğini anlatan Yellen, Amerikalıların sağlık sigortasını kaybetmesinin büyümeyi olumsuz etkileyebileceğine işaret etti.

Yellen, ayrıca, ABDnin 44. Başkanı Barack Obamanın adıyla anılanan Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası (ACA) reformunun Amerikalıların işlerinden sağlık sigortasını kaybetmeden ayrılabilmelerini sağladığı için daha dinamik bir iş gücü piyasasına katkıda bulunduğunu kaydetti.

Bununlar birlikte, yeni yönetimin alanındaki icraatlarının ekonomiyi nasıl etkileyeceğini öngörmek için çok erken olduğunu söyleyen Yellen, Fedin politikalarını spekülasyonlara değil, somut adımlara dayanarak atacağının altını çizdi.

Amerikan bankalarının kredileri ve karları rekor seviyede

Fed Başkanı Yellen, senatörlerin finansal regülasyonların gevşetilmesine yönelik sorularını da yanıtlarken, ABD bankalarının ticari işletmelere kredi vermediği ve uluslararası rakipleriyle rekabet edemediği gibi görüşlere katılmadığını belirtti.

Wall Streete yönelik eleştirileriyle bilinen Demokrat Senatör Elizabeth Warrenın Amerikan bankalarının kredilerinin düştüğü iddiasını sorması üzerine, Yellen, Son veriler, ticari ve endüstriyel kredilerin 2008deki rekorlarını aştığını ortaya koyuyor dedi. Yellen, ayrıca, Amerikan bankalarının rakiplerine kıyasla daha karlı olduklarını ve piyasa paylarını artırmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Fed Başkanı Yellenin bu yorumları, ABD Başkanı Donald Trumpın açıklamalarıyla taban tabana zıt bir tablo çizdi.

Trump, önceki günlerde 2010 yılında hayata geçirilen Dodd-Frank Wall Street Reformu’nun yeniden gözden geçirilmesi öngören başkanlık kararnamesini imzalarken, Dodd-Frank’in birçok bölümünü sileceğiz çünkü açıkçası iyi işletmeleri olan birçok insan ve arkadaşım var ama bankalardan kredi alamıyorlar. Çünkü bankalar onlara Dodd-Frankin kuralları ve regülasyonları nedeniyle para vermiyor. ifadelerini kullanmıştı.

Taylor kuralıyla büyüme düşük, işsizlik yüksek olurdu

Janet Yellen, bir başka soru üzerine, Fed’in Taylor Kuralı gibi matematik bir formüle bağlı kalmasının mümkün olmadığını vurgularken, Taylor Kuralına göre mevcut durumda yüzde 0,5-0,75 aralığında bulunan politika faizinin yüzde 3,5-4,00 aralığında olması gerekeceğini anlattı.

Yellen, Fedin Cumhuriyetçilerin talep ettiği gibi Taylor Kuralını izlemesi durumunda ekonominin daha zayıf ve işsizliğin daha yüksek olacağını sözlerine ekledi.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.