Floridalı Türk sahte ağ ekipmanlarıyla ABD yi 100 milyon dolar dolandırdı

09.06.2023
38
Floridalı Türk sahte ağ ekipmanlarıyla ABD yi 100 milyon dolar dolandırdı

Florida’da yaşayan bir Türk, ABD’de sahte ağ ekipmanları satarak 100 milyon dolarlık vurgun yaptı! On binlerce sahte Cisco cihazı satan dolandırıcı; devlet kurumları ve orduyu büyük zarara uğrattı.

Florida’da yaşayan 39 yaşındaki bir Türk’ün ABD’de sahte Cisco ekipmanları satarak haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı. Olayın gün yüzüne çıkmasından sonra soruşturma başlatıldı. Onur Aksoy, salı günü görülen davada kendisine yöneltilen suçları kabul etti.
Sahte Cisco ürünleriyle dev vurgun!
Aksoy’un 2013-2022 yılları arasında New Jersey ve Florida’da 19’un üzerinde şirket kurarak Amazon ve eBay üzerinden sahte Cisco ekipmanları sattığı belirlendi. Çin ve Hong Kong’dan ithal edilen ürünlere sahte Cisco yazılımları yükleyen dolandırıcı, bu ürünleri üzerinde Cisco etiketleri bulunan ve orijinalmiş gibi görünen kutulara yerleştirerek satmış.

Sahte ürünler, beklenilen performansı göstermediği gibi kısa süre içerisinde de bozulmuş. Üstelik entegre edildiği devreleri de bozarak on bilerce dolarlık zarara yol açmış.

Okul, hastane, devlet kurumları ve orduya satılmış
Sahte ürünlerin okul, hastane, devlet kurumları ve hatta orduya dahi satıldığı belirlendi. Aksoy’un bu sayede en az 100 milyon dolar haksız kazanç sağladığı öngörülüyor.

Cisco’nun daha önce durumun farkına varıp Aksoy’u uyardığı ancak Aksoy’un uyarılara aldırış etmeden sahte ürünleri uzun süre boyunca satmaya devam ettiği de belirlendi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.