Galatasaray: Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz

Spor

Galatasaray: Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistana giden Galatasaray Futbol Takımı, Yunan yetkililerin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testlerini kabul etmemesi ve sergiledikleri kaba davranışlara tepki olarak Atinadan geri dönme kararı aldı.

Yunanistanın Olympiakos takımıyla oynanacak hazırlık maçı öncesi yaklaşık 2 saat havalimanında bekletilen Galatasaray kafilesi, dönüş işlemlerini başlattı.

Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Yunan yetkililerin tüm kafileden yeniden PCR testi istemesi üzerine, yaşanan sorunun çözülemediği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Olympiakos maçı için Atinaya indikten sonra Yunan yetkililerin daha önce talep ettikleri tüm prosedürleri (Son 72 saat içinde PCR testi veya son 48 saat içinde rapid antijen testi, aşı sertifikaları gibi) yerine getirdiğimiz için, aralarında futbolcularımızın da bulunduğu kafilemizin bir bölümü pasaport ve test kontrol uygulamalarını geçti. Daha sonra Yunan yetkililerden biri, PCR testlerimizi kabul etmediklerini ve yeniden test olmamız gerektiğini söyleyerek hoş olmayan, küstah bir tavırla, pasaporttan geçen oyuncularımızın da takım otobüsünden inerek, iki ülke arasında PCR testlerini tanıma protokolü olmasına ve tesadüfi kişileri rastgele teste sokmak istemelerine rağmen, tüm kafilenin yeniden teste girmesini talep etti. Yaklaşık iki saatlik bir süre havalimanında bekletildikten sonra sorunun hiçbir şekilde çözülememesinden dolayı kafilemiz İstanbula dönüş işlemlerini başlattı.

Spor Bakanı Kasapoğlu: Galatasarayın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Olympiakos ile oynayacağı hazırlık maçı için Yunanistana giden Galatasaray Futbol Takımına yönelik sergilenen tutumu kınadı.
Sosyal paylaşım sitesi Twitterdaki hesabından açıklama yapan Bakan Kasapoğlu, Hazırlık maçı için Yunanistana giden Galatasaray Spor Kulübümüzün karşılaştığı tutum üzerine, kulüp başkanı Burak Elmas ve Fatih (Terim) Hoca ile telefonda görüşerek yanlarında olduğumuzu ifade ettim. Galatasarayın karşı karşıya kaldığı bu ilkel tavrı şiddetle kınıyorum ifadelerini kullandı.

​Net bir ayrımcılık yapılmıştır
Galatasaray Kulübünden konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, Test sonuçlarımız kabul edilmediğinden, bulunduğumuz yerdeki lounge hizmetlerinden yararlanamıyoruz. Uçuş için gerekli prosedürler hazırlanana kadar kapıda bekleyeceğiz. Dostluk havasında bir hazırlık maçı oynamak için gittiğimiz Atinada, bugün yaşanan olayla birlikte bir Türk takımına karşı net bir ayrımcılık yapılmıştır. Yunan gümrük personeli ve emniyet güçlerinin bu tavır, uygulama ve davranışını asla kabul etmiyoruz. Türk bayrağını büyük gururla formasında taşıyan, Avrupada Türkiyeyi defalarca temsil eden Galatasaray, ilk kez böyle bir saygısızlığa maruz kalmıştır. Yapılan bu insan haklarına aykırı muamele için Yunan makam ve yetkililerinden ülkemiz adına özür bekliyoruz ifadeleri yer aldı.

​Açıklama şöyle devam etti: Olayın ilk anından itibaren bizleri yalnız bırakmayan, kafilemizle irtibatta olan, sorunu dostane ve diplomatik yollarla çözmeye çalışan, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, tüm Türkiye Cumhuriyeti Devlet Kurum ve yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından, Bugün Galatasaray Futbol Takımımızın Yunanistanda karşılaşmış olduğu iyi niyetten ve centilmenlikten uzak muamele kabul edilemez. Tüm takımlarımızın her zaman yanındayız mesajını paylaştı.

Öte yandan, Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, havaalanına giderek sarı-kırmızılı takıma destek oldu.

Sarı-kırmızılı kulübün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Atina Büyükelçimiz Burak Özügergin, Yunan makamlarınca takımımıza uygulanan ahlak dışı uygulamaya karşı destek olmak için havalimanına gelerek teknik direktörümüz Fatih Terim ile birlikte süreci yakından takip etti denildi.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Kötü niyet ve kabalığın sportmenlikte yeri yoktur
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten de olaya tepki geldi.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Çelik, Yunanistanın Galatasaraya dönük kötü muamelesini şiddetle kınıyoruz. Kötü niyet ve kabalığın sportmenlikte yeri yoktur. Galatasaray dünyada yeri olan büyük bir takımımızdır. Yunan otoriterlerinin yaptığı saygısızlık asla kabul edilemez. Yunan makamlarının Galatasaraya yaptığı saygısızlık sadece kendilerine yakışmıştır. Dostluk ve sporla ilgisi olmayan, her bakımdan yakışıksız davranışlarını not ediyoruz dedi.

Kılıçdaroğlundan geçmiş olsun mesajı
CHPden yapılan yazılı açıklamaya göre CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmede sporun siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini belirterek, Galatasaray Spor Kulübünün, sportmenlik dışı bu davranışa karşı takındığı tavrı desteklediğini söyledi ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yunanistandan açıklama
NTV Atina muhabiri Derya Özcanın aktardığına göre, Galatasaray ekibinin Atina Havaalanında bekletilmesine ilişkin Yunan hükümetinden ilk açıklama geldi. Pandemi sürecini yöneten Bakan Yardımcısı Hardalias oynanacak dostluk maçının ülkeye girişte özel protokol gerektiren herhangi bir uluslararası organizasyon çerçevesinde planlanmadığını, ülkeye girişte genel kuralların geçerli olduğunu savundu.

Hardalias Girişten 72saat öncesine kadar doldurulan Yolcu Bilgi Formuna bağlı olarak sistemde otomatik çıkan risk analizi giren yolcuların hangilerine test uygulanacağını gösteriyor. Galatasaray örneğinde sistemde tüm yolculara test uygulanması uyarısı çıktı. Sivil Savunma ekipleri bekletme olmaması için derhal harekete geçti ancak ekip test olmayı reddetti. Benim talimatlarım gereği girişlerine izin verilmedi diye konuştu.

Öte yandan, Galatasaray kafilesi, mevcut PCR testlerinin kabul edilmemesi ve sergilenen kaba davranışların ardından tepki olarak ülkeye geri döndü.

Galatasaray kaptanı Arda Turan, Bütün önlemleri almamıza rağmen insan haklarına aykırı davranışlarla karşılaştık. Tavırları çok zorlayıcı ve saygısızcaydı. Testlerimizi 48 saat öncesine kadar yaptırdık. Biz otobüse gittikten sonra tekrar geri çağrılmamız hoş değildi dedi.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.