Genç kızlarda ünlüler takıntı nedeni

26.07.2012
44
Genç kızlarda ünlüler takıntı nedeni

Sağlıklı ve ideal kiloda olan genç kızlar, idol olarak gördükleri ünlülere benzemek için yanlış diyetler uyguluyor ve sağlıklarını riske atıyor.

İngilterede 14 – 15 yaş arası gençler, sağlıklı ve normal kiloda olmasına karşın vücutlarından memnun değil. Yapılan araştırmalara göre; kilo takıntısı 8 yaşında başlıyor ve 12 yaşındaki kızlar zayıflamak için öğün atlıyor.

Okul Sağlık Eğitimi Birimi’nin yaptığı bir araştırma, 12-13 yaşlarındaki kız çocuklarının daha zayıf olmak istediklerini, 14 ile 15 yaş aralığındaki kızların ise kilo vermek istediğini ortaya çıkardı.

Araştırmada, yaşları en fazla 15 olan 31 bin 354 kız ve erkek çocuğun yeme alışkanlıkları ile fiziksel özellikleri incelendi.

Araştırmaya göre; genç kızların 10’u kahvaltıyı atlarken, yüzde 20’si öğle yemeği yemiyor. Kahvaltı yapmayan kızların yüzde 36’sı ise bir önceki gün de öğle yemeği yemiyor.

Yeme Bozuklukları Derneği Beatin sözcüsü, ”Günümüzdeki popüler kültürün en önemli getirileri kilo ve görünüm ile belirleniyor. Bu nedenle fiziksel özellikler ve özgüven eksikliği beslenme bozukluklarına yol açıyor” dedi.

Gençler, gelişim çağında ünlü kişilerin giyim tarzını ve görünümünü kendine örnek olarak seçiyor ve onlar gibi olmak için çaba sarfediyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.