Hemoroidi olanlara yaz ayları için öneriler: Islak mayo bile.

Hemoroidi olanlara yaz ayları için öneriler: Islak mayo bile… Yaz aylarının gelmesiyle değişen beslenme ve yaşam şeklimize ilk alarm veren sindirim sistemimiz oluyor. Havaların ısınmasıyla açılan deniz ve havuz sezonunda ıslak mayo ile oturmanın hemoroid şikayetlerini tetiklediğinin altını çizen Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ümit Sekmen, hemoroid rahatsızlığı olanlara önemli uyarılarda bulundu. İşte yaz aylarında hemoroide karşı alınması gereken olmazsa olmaz önlemler.

Yaz aylarının gelmesiyle değişen yaşam ve beslenme şekillerinin hemoroide davetiye çıkardığının altını çizen Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Ümit Sekmen, “Neredeyse herkesin tatile çıktığı bu günlerde deniz ve havuz aktiviteleri hemoroid şikâyeti olanların tatilini kâbusa çevirebilir.
2
Deniz ve havuzdan çıktıktan sonra duş alıp hızlıca kuruyacak şekilde güneşlenmeli veya duş aldıktan sonra mayoyu değiştirmek gerekiyor. Islak mayo ile oturmak ortam ısısının ani değişimiyle hemoroid dolaşımını etkileyerek şişme ya da spazm ağrısına sebep olabilir” dedi.

3
Yaz aylarında tüketim alışkanlığımız olan su miktarını 2 katına çıkarılması gerektiğini belirten Sekmen, “Yeterli miktarda su tüketilmediğinde başta bağırsaklar olmak üzere birçok organımızı olumsuz yönde etkiliyor.
4
Aynı zamanda sularımıza çilek, tarçın, elma ve nane gibi yiyecekler ekleyerek tatlandırabilir, su içimini kolaylaştırabiliriz. Su tüketiminin yanı sıra bağırsak floramızı bozan yiyeceklerden uzak durmamız gerekir.

5
Hayvansal ürünler floramızı bozan ana yiyeceklerdir. Özellikle paketlenmiş et ve süt ürünlerini bunlar arasında sayabiliriz.
6
Her ne kadar üzerinde organik ibaresi olsa da paketli gıdalardan uzak durmamız gerekir. Çok fazla fast food tarzında beslenme ve asitli gıdalar sistemimizi tehdit eder.

7
Aşırı baharat ve acı tüketimi hemoroidin oluşmasına ve daha fazla canınızın yanmasına sebep olur. Öğünlerimize mutlaka salatayı ve mevsim sebzelerini dahil etmeli, her gün 10 bin adım atmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

About YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

View all posts by YuReKTeN →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.